Organizace spojených národů vyhlásila 20. březen Mezinárodním dnem štěstí. A protože osobní spokojenost je pro lidstvo bytostně důležitá, dotazovala se ING Bank jako odborník na spoření na souvislost mezi finančním zajištěním a pocitem štěstí.
Češi, kteří mají naspořenu alespoň tříměsíční rezervu (61 %), v jejím průzkumu mnohem častěji uváděli, že jim jejich finanční zajištění vyhovuje a jsou spokojeni. Oproti tomu ti, kteří finanční rezervu nemají vůbec nebo je jen velmi nízká, jsou spokojeni v pouhých 8 procentech případů.
Říká se, že peníze nejsou všechno, a většina z nás s tímto rčením souhlasí – přinejmenším do chvíle, než na peníze skutečně dojde. Průzkum ING Bank ovšem potvrzuje, že Češi na toto pořekadlo příliš nedají a snaží se vytvářet finanční rezervu na horší časy. Šest z deseti dotazovaných má naspořenu částku, se kterou by v případě výpadku příjmů zvládli financovat chod domácnosti po dobu tří a více měsíců. Tito lidé jednak patří mezi pravidelné střadatele, ale také vyjadřují vyšší míru spokojenosti (41 %) a optimismu do budoucna.
Naopak lidé s žádnými nebo nízkými úsporami jsou s nimi logicky méně spokojeni a pouze jeden z deseti dotazovaných uvedl, že mu tato situace vyhovuje. A i když více než ¾ z nich spoří, bývá to většinou nepravidelně.
„Průzkum ukazuje, že existuje souvislost mezi výší úspor a pocitem osobní spokojenosti,“ komentuje Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR, a dodává: „Zdravý návyk v podobě pravidelného spoření s sebou nese nejen vyšší úspory, ale také osobní pohodu a pocit jistoty v případě nenadálých událostí, které lze řešit z finanční rezervy. V případě pravidelného střádání nehraje roli výše odkládané částky, protože i malé sumy mohou pro domácnost po čase znamenat výrazné zlepšení finanční situace a navodit v rodině pocit spokojenosti.“
Zdrojem dat je exkluzivní průzkum ING Bank realizovaný v listopadu 2013 na vzorku 1023 respondentů.