Loňský rok přinesl hoteliérům oživení poptávky po ubytovacích službách, což potvrzují aktuální roční srovnávací výsledky projektu TLT benchmark společnosti KPMG Česká republika. Z regionů turisty nejvíce láká Praha, která se na celkových přínosech cestovního ruchu v České republice podílí přesně jednou třetinou a na příjezdovém ruchu dokonce 52 procenty. Největší zájem byl v roce 2012 o ubytovací zařízení v pražském centru, zatímco mimo střed města a především na okraji Prahy se hotely potýkaly s problémy.
„I přesto, že výsledky pražských hotelů, které nejsou v centru města, nejsou horší než v ostatních českých a moravských krajích, jejich náklady na provoz jsou výrazně vyšší. Velká konkurence v Praze je pak nutí srážet cenu, a průměrná tržba na disponibilní pokoj tak klesá hluboko pod celorepublikový průměr. V roce 2012 spadla na 465 korun,“ říká Ondřej Špaček, Associate Manager, služby pro cestovní ruch a volnočasové aktivity, KPMG Česká republika.
Rok 2013 bude pro hotely mimo centrum Prahy klíčový
Zatímco průměrný výdaj krajů a obcí na podporu cestovního ruchu v přepočtu na hlavu činí 254 korun, Praha v přepočtu na jednoho obyvatele využije jen 169 korun. Přitom právě v Praze se realizuje nejvýznamnější podíl cestovního ruchu v ČR a na celkových přínosech z cestovního ruchu do veřejných rozpočtů se Praha podílí z jedné třetiny.
Hotely mimo centrum Prahy však začínají mít problém. Zatímco v centru města hoteliéři pronajímali pokoj průměrně za 1 755 korun (cena bez DPH), v okolí centra byla v roce 2012 průměrná dosahovaná cena za pokoj jen 1 016 korun, a předměstské hotely prodávaly pokoje dokonce pouze za 885 korun. Stejně jako cena pak v závislosti na umístění klesá i obsazenost pokojů – v centru činila 73 procent, v jeho okolí 68 procent a na předměstích 52 procent.
Celkově obsazenost stoupá, délka pobytu se krátí
Českým hotelům se v poslední době dařilo dobře balancovat cenové nastavení, nedařilo se jim však zabránit snižování délky pobytu. Kontinuálně se za posledních deset let čas, který turisté v Česku stráví v ubytovacích zařízeních, zkracuje a v roce 2012 v hotelu strávili průměrně 2,55 noci. Naproti tomu obsazenost pokojů ve srovnání s roky 2011 a 2010 mírně stoupla na 57,7 procenta.
Průměrná dosahovaná cena za pokoj se oproti předchozímu roku zvýšila o téměř 60 korun a dosáhla 1 150 korun (cena bez DPH). Zároveň se přiblížila úrovni roku 2010, ve kterém bylo možné se ubytovat průměrně za 1 175 korun. Hoteliérům se zvýšila i tržba za disponibilní pokoj, jež dosáhla svého tříletého maxima.
Počet hotelů vzrostl, služby se zefektivnily V letech 2006 až 2011 vzrostla kapacita ubytovacích zařízení v České republice o 13 256 nových hotelových pokojů, a to především ve čtyř- a pětihvězdičkových hotelech, jejichž počet roste konstantně již od roku 2000 a za posledních deset let se zpětinásobil.
„Boom výstavby hotelů zároveň zesílil tlak na samotné provozovatele hotelů. Někteří z nich se v době krize potýkali s rozsáhlými problémy a byli donuceni efektivněji strukturovat své služby,“ uzavírá Ondřej Špaček.