Ani byznys ani společnost se v blízké budoucnosti neobejde bez respektování pravidel trvale udržitelného rozvoje a stabilní společnost musí pravidla trvale udržitelného rozvoje respektovat. Vyplývá to z obsahu většiny přednášek na mezinárodní konferenci VIZE 2050: Nová agenda pro byznys v České republice, která proběhla 28.listopadu v kongresovém centru České národní banky. Čeští i zahraniční hosté přednášeli na téma trvale udržitelného rozvoje firem. Téma přilákalo do Kongresového centra téměř stovku účastníků.
Konferenci zorganizovala Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (Czech Business Council for Sustainable Development, CzechBCSD), pobočka celosvětové World Business Council for Sustainable Development. Cílem prvního ročníku konference bylo přiblížit současné trendy v oblasti udržitelného rozvoje a způsoby, jak propojit koncept udržitelnosti se zájmy světového i národního byznysu.
Účastníci konference se shodli, že principy trvale udržitelného rozvoje je třeba přijmout na úrovni státu, společnosti i jednotlivých podnikatelských subjektů.
„Dlouhodobý úspěch v oblasti businessu závisí na zdravém životním prostředí s nepřetržitou dodávkou přírodních zdrojů, ale také na spravedlivé společnosti, která prosazuje stabilitu,“ uvedl Jonathan Wootliff, člen CzechBCSD a konzultant společnosti Hill+Knowlton Strategies pro udržitelný rozvoj. „Udržitelný rozvoj je snahou o rovnováhu ve společnosti, kdy zisk má stejnou váhu jako blaho lidí a celé planety. A moderní firmy stále více chápou, jak je tato rovnováha důležitá,“ tvrdí Wootliff.
Pestrý program konference zahájil prezident CzechBCSD Pavel Kafka. Formou video pozdravů se s konferencí na dálku spojily osobnosti jako například prof. Švejnar z New Yourku nebo ředitel UNEP Jan Dusík.
O udržitelném rozvoji v České republice a důležitosti spolupráce s podnikatelskou sférou dále hovořil například proferor Bedřich Moldan, předseda Rady vlády pro udržitelný rozvoj.
O mezinárodním pohledu na ekonomickou dimenzi udržitelnosti a o úmyslu využít CBCSD jako iniciátora a realizátora projektů, financovaných z tzv. Green Fund, hovořil Ota Melcher z ministerstva financí, zatímco Jan Muehlfeit, předseda Microsoft Europe, přiblížil udržitelnost ve světle modernizace a inovací. S dalšími zajímavými tématy pak vystoupila například Aleksandra Stanek-Kowalczyk za projekt Polská Vize 2050 nebo Heinz Felsner z rakouské pobočky BCSD. Právě s těmito regionálními organizacemi by CBCSD chtěla spolupracovat na konkrétních projektech.
Komunikačním partnerem konference byla společnost Hill+Knowlton Strategies, jejíž konzultant pro trvale udržitelný rozvoj Jonathan Wootliff byl jedním z hlavních řečníků.
Na závěr konference také proběhla první diskuze k návrhu české verze „Vize 2050 – Nová role pro českou podnikatelskou komunitu“, která vychází z konceptu Vize 2050 Světové podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj a z konceptu národních strategických vizí.
– red –