Výzkum trhu

Vánoční zvyky a tradice

Většina české populace si nedovede představit Vánoce bez vánočního stromečku a štědrovečerní večeře v podobě smaženého kapra.

K dalším vánočním tradicím patří zpívání či poslouchání koled a tzv. „barborky“.

Vánoce jsou stále svátkem, který chceme trávit v nejužším rodinném kruhu, kdežto Silvestr čím dál častěji slavíme mimo domov, například u přátel nebo v restauraci. Odcestovat na Silvestra na placený pobyt je výsadou úzké skupiny veřejnosti.

Lidé mají většinu dárků nakoupených až v prosinci a financují je z úspor. Spotřebitelské úvěry na dárky jsou v ČR stále velice neobvyklé.

V rámci pravidelného šetření Factum Omnibus, které proběhlo ve dnech 5. – 10. 11. 2010, byly položeny otázky týkající se trávení vánočních svátků a dodržování vánočních tradic. Šetření proběhlo na reprezentativním vzorku populace ČR starší 15 let. Výzkum byl realizován metodou osobních rozhovorů a zúčastnilo se jej 1039 osob.

Vánoční zvyky

Za nejrozšířenější vánoční zvyk lze dlouhodobě pokládat servírování smaženého kapra ke štědrovečerní večeři. Na kaprovi si letos pochutná většina Čechů (88 %) podobně jako v minulých letech. Nejvýrazněji je tato tradice udržována staršími lidmi (nad 60 let) a v domácnostech se třemi a více dětmi.

Mnoho lidí bude zpívat nebo poslouchat vánoční koledy, jejich zpívání a poslech je totiž druhou nejčastěji dodržovanou tradicí, ke které se hlásí tři čtvrtiny české populace.

Na Barboru, 4. prosince, si svou větvičku půjde uřezat 65 % žen a 47 % mužů. Mezi další dodržované tradice patří nahlížení do budoucnosti pomocí krájení jablíček, návštěva jesliček a betlémů, půlnoční mše, lití olova a pouštění plovoucích svíček. Všechny tyto vánoční zvyky častěji dodržují rodiny s dětmi.

Vánoční stromeček

K českým Vánocům také neodmyslitelně patří vánoční stromeček. Olga Kopecká z agentury Factum Invenio k tomu uvedla: „Stromeček bude letos mít 93 % občanů České republiky, u 50 % zavoní vůně jehličí z „živého“ řezaného stromečku a 43 % si letos ozdobí a nadělí dárky pod stromeček umělý.“ Bez stromečku letos budou nejčastěji lidé starší 60 let a lidé, kteří žijí sami.

Vánoční klid a pohodu na Štědrý den si budou tři čtvrtiny z nás užívat v nejužším rodinném kruhu, popřípadě s dalšími rodinnými příslušníky (20 %). Naopak u příbuzných budou trávit Vánoce jen 2 % české populace a jsou mezi nimi nejčastěji lidé starší 60 let a lidé s příjmem do 20 tisíc korun.

Naopak je tomu při oslavách Silvestra a vítání roku nového. Silvestr je považován za společenskou událost a je stále běžnější, že jej lidé tráví mimo domov. Doma s rodinou jej tráví 38 % populace, což je oproti Vánocům téměř polovina a s příbuznými 19 %. Především mladší část populace (do 44 let) tráví tento den u svých přátel (21 %), anebo v restauracích (7 %).

Vánoční nákupy

Lidé mají většinu dárků nakupených až v prosinci a utratí za ně v průměru 6332 korun, což je o 348 korun více než v roce 2008 a o 915 korun víc než v roce 2006. Letos pod stromečkem objevíme nejčastěji kosmetiku (18 %), oblečení a textil (17,5 %), hračky a společenské hry (10,9 %) nebo popřípadě obálku s penězi (10,9 %). Každý z nás v průměru koupí dárek pěti lidem.

Za nákupy potravin, alkoholických a nealkoholických nápojů, stromečku a podobně česká domácnost předpokládá, že v průměru utratí 4600 korun, což značí oproti minulým letům mírný nárůst.

Vánoční nákupy lidé většinou financují z úspor či hotovosti, kterou mají k dispozici (88 %) nebo využívají kontokorentu či kreditní karty banky (8 %). Zcela výjimečně využívají spotřebitelské úvěry (0,3 %) a možnost nákupu na splátky (0,7 %).

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!