Procházíme obdobím velkých demografických změn, které budou mít celosvětový dopad. Do roku 2050 klesne v celém světě počet práceschopných obyvatel o 48 milionů, naopak počet obyvatel v neproduktivním věku vzroste o 58 milionů. Jak naznačuje studie celosvětové sítě poradenských společností KPMG Rising to the challenge , očekávané změny zvlášť silně pocítí veřejný sektor. Varování se týká i České republiky.
Se stárnoucí populací rostou požadavky na zdravotní a sociální péči, bydlení a další služby. Škrty v rozpočtech vyvolané ekonomickou krizí situaci navíc ještě zhoršily – veřejný sektor je nucen tento nárůst zvládat s omezenými finančními zdroji. Jak však naznačuje průzkum KPMG, právě organizace působící ve veřejném sektoru reagují na problém stárnutí populace velmi pomalu. Pokud se tento postoj nezmění, pro veřejný sektor může být čím dál složitější získat nové talentované zaměstnance, udržet si klíčové pracovníky a uskutečnit zásadní organizační změny. Důsledkem pak může být zhoršení kvality služeb.
Celých 64 procent dotazovaných si uvědomuje, že stárnutí pracovní síly představuje závažný problém. A ačkoliv se podobné procento respondentů shoduje na tom, že je odchod klíčových pracovníků do důchodu tvrdě zasáhne, pouhá jedna třetina je přesvědčena, že vedení organizace bere tento problém vážně a k jeho řešení přistupuje aktivně.
Situace v České republice se od výsledků průzkumu příliš neliší. „Je zřejmé, že dopad demografických změn na veřejnou správu bude ve střednědobém horizontu výrazný i v České republice. Bohužel však zatím také postrádáme aktivnější přístup ze strany státu,“ domnívá se Martin Blaho, Manager v oddělení Poradenských služeb společnosti KPMG Česká republika. „Přestože u nás často probíhají diskuze na téma zefektivnění veřejné správy, k významnějšímu pokroku zatím nedochází a ve srovnání s jinými státy bohužel silně zaostáváme.“
Vzhledem k poklesu pracovní síly, která se bude muset postarat o zvyšující se množství občanů v důchodovém věku, také nijak nepřekvapí fakt, že související nárůst a změny požadavků na služby dělají starosti více než 70 procentům dotazovaných.
Předávání vědomostí v centru pozornosti
Odchod zaměstnanců do důchodu může představovat velký problém. Disponují totiž důležitými znalostmi a schopnostmi, které nejsou lehce nahraditelné. Průzkum však přináší pozitivní informaci – téměř dvě třetiny respondentů jsou přesvědčeny, že se v jejich organizaci předávají znalosti nové generaci manažerů efektivně. Nejčastějšími technikami jsou mentoring a koučing.
Avšak vzhledem k tomu, že do důchodového věku již brzy přejde početná poválečná generace, předávání znalostí a dovedností by mělo pro organizace veřejného sektoru i nadále zůstat prioritou.
Pro udržení klíčových zaměstnanců lze udělat víc
Dle průzkumu zaměstnavatelé ve veřejném sektoru zdaleka nedělají dost pro to, aby si pracovníky vyšší věkové kategorie udrželi nebo aby získali zpět své dřívější zaměstnance, kteří již do důchodu odešli. Pouhá polovina dotazovaných se domnívá, že zaměstnanecké benefity nastavené jejich organizací jsou dostatečně flexibilní, aby vycházely vstříc potřebám zaměstnanců v různých stádiích pracovní kariéry.
Na druhou stranu si většina (64 procent) respondentů myslí, že jejich organizace efektivně podporuje profesionální rozvoj svých zaměstnanců v různých etapách jejich kariéry. Méně spokojenosti účastníci průzkumu vyjádřili nad tím, jak se zaměstnavatelé přizpůsobují potřebám příslušníků menšinových skupin (51 procent). Nedostatečná pozornost se pak podle 34 procent dotazovaných věnuje technickým školením starších zaměstnanců, kteří mnohdy mívají potíže s novými technologiemi a jejich inovacemi.
Získat mladé talenty není jen tak
Oddělení lidských zdrojů v mnoha zemích bojují s nedostatkem talentovaných pracovníků a otázkou je, zda je veřejný sektor v současné době vůbec schopen získávat mladé talentované zaměstnance. V krátkodobém horizontu se zaměstnavatelé díky globální recesi dostali do výhody, z dlouhodobého hlediska pro ně však pracovní trh pravděpodobně zůstane vysoce konkurenčním prostředím. „Organizace veřejného sektoru by měly pečlivě zvažovat, jak získat z nastupující generace ty nejlepší. Musejí vytvořit dostatečně atraktivní nabídku, která bude obsahovat skutečně zajímavé možnosti kariéry,“ poznamenává Martin Blaho. „Veřejný sektor přitom má zájemcům o zaměstnání co nabídnout – zajímavou, různorodou kariéru plnou příležitostí i odpovědnosti, konkurenceschopné platy i benefity,“ dodává.
Jedinečná příležitost ke změně
Současnou situaci je však možné vnímat také jako příležitost ke změnám. Celých 65 procent respondentů si myslí, že pro zmírnění dopadů recese i demografických změn bude nutná restrukturalizace. Předpokládané škrty ve financování potřebu větší efektivity jen zesilují. Možností je zvýšit výkonnost, přetvořit organizaci nebo zavést outsourcing některých činností.
„V posledních letech jsme i v České republice zaznamenali pozitivní trend v podobě nárůstu projektů zaměřených na zefektivnění veřejné správy a tento trend bude i nadále pokračovat. Mnozí představitelé veřejného sektoru si totiž začínají uvědomovat, že přichází opravdu vhodná příležitost k vytvoření „štíhlejší“ a efektivnější organizace zaměřené na výsledky“, uvedl Martin Blaho, Manager v oddělení Poradenských služeb společnosti KPMG Česká republika.