Výzkum trhu

Ženy jsou podle zaměstnanců lepší šéfové než muži

Šest z deseti nadřízených se blíží ideálu, každý desátý je diktátor. Ustrašení šéfové, známí z dob plánované ekonomiky, téměř vymizeli.
Ženy jsou oblíbenější šéfové než jejich mužské protějšky. Manažerek, se kterými jsou jejich zaměstnanci velmi spokojeni, jsou v tuzemsku téměř dvě třetiny. U mužů je to o desetinu méně. Vyplývá to z internetového průzkumu, který uspořádal vydavatel stravenek Ticket Restaurant, společnost Accor Services.

Ačkoli je nadávání na nadřízené považováno skoro za národní sport, Češi jsou překvapivě se svými šéfy spokojeni. V internetovém průzkumu, kterého se v měsíci únoru účastnilo téměř 4,5 tisíce respondentů z celé ČR, odpovídali lidé na deset dotazů. Na konci testu se pak dozvěděli, jaký je jejich nadřízený typ. Nejvíce – téměř 57 procent vedoucích – se zařadilo do kategorie „Ideální šéf, Ideální šéfová“.

„Samozřejmě to neznamená, že by to byli vedoucí pracovníci bez jakýchkoliv chyb. Do této skupiny byli zařazeni ti, u kterých převažovali odpovědi vyjadřující ideální vlastnosti a schopnosti. Přesto jsme byli výsledkem a kladným hodnocením šéfů příjemně překvapeni,“ uvedla Daniela Pedret, marketingová ředitelka společnosti Accor Services.

Pořadatel průzkumu vybral na základě konzultací s odborníky na management, personalistiku a řízení firem pět základních typologií šéfů. Ve třech z nich byly výraznější rozdíly mezi ženskými a mužskými šéfy. Zatímco ideálu se podle zaměstnanců blíží o něco více žen, u dalších dvou nejčastějších typologií mají mírně navrch muži.

„Čtvrtina mužských šéfů spadá do kategorie „chytrák“. To jsou šéfové, u kterých je na prvním místě jejich kariéra. Kromě negativních charakteristik ale mají i ty pozitivní. Aby sami uspěli, potřebují v týmu výkonné pracovníky a svým oblíbencům dokáží vytvořit dobré podmínky. Žen „chytraček“ je pouze pětina.

O něco více než desetina je pak tvrdých šéfů – „diktátorů“ a „diktátorek“ a i zde jsou rozdíly mezi oběma pohlavími. Mužů je v této kategorii o poznání více.

Nejméně (v mužské i ženské kategorii) je v tuzemsku „ustrašenců“ – tedy takových šéfů, kteří se bojí udělat jakékoli rozhodnutí a kteří se hojně vyskytovali v dobách komunismu.

Podle psycholožky a specialistky na marketingový průzkum Pavly Řehákové může větší obliba ženských šéfů souviset s jejich vyšší empatií, která se projevuje i na pracovišti. „Ženy často snáze kooperují. To mohou členové pracovního týmu vnímat jako podporu, v krajních případech i jako ochranu. Pro některé lidi takový styl řízení nabízí pocit stability a prožívání jisté míry spokojenosti,“ uvedla Řeháková a doplnila: „Muži ve vedoucích pozicích pracují jinak s potřebou sebeprosazení a soutěživostí. Někdy nemusí být přijímána jejich přímočarost či důkladnost, ochota k razantnějším změnám. Muži oproti ženám o něco raději riskují a riskování opět nemusí jít ruku v ruce s hodnotami kolegů.“

Šéfové v ČR celkem (4379 výpovědí)

Muži – šéfové (3084 výpovědí)

Ženy – šéfové (1295 výpovědí)

Typologie šéfů

Ideální šéf, ideální šéfová
Je to přirozený vůdce, který(á) zvládá všechny manažerské dovednosti, ale má i něco navíc. Co řekne, to splní. Umí vás pochválit nebo se za vás postavit, pokud je to třeba. Všechno co říká má hlavu a patu, takže i když je třeba v kritice nepříjemně pravdivý(á), měli byste si to vzít k srdci. A příjemné jsou s ní(m) i chvíle, kdy se bavíte o něčem jiném, než o práci. Sečteno a podtrženo, ostatní vám mohou závidět.

Chytrák, chytračka
Pokaždé, když jdete z práce, říkáte si, proč já musím tak dřít za pár korun, když můj šéf (moje šéfová) za podstatně vyšší plat odevzdá mnohem méně práce. Rozhodně mu (jí) nelze upřít manažerské schopnosti, hlavně v tom ale umí chodit. Rozdělí úkoly, usměje se na vás a pak o něm(ní) nevíte. Vrchnost je přesvědčena jak najala geniálního manažera (geniální manažerku). Vy, pokud se stanete jeho (jejím) oblíbencem, máte šanci vedle něj (ní) růst. Dojde-li k názoru, že vás potřebuje, může vám vytvořit výjimečné podmínky.

Diktátor, dikrátorka
Tak pozor. Tady si nikdo, ale opravdu nikdo nebude dělat legraci. Nebo bude exemplárně potrestán. Humor přece do práce nepatří. To jsou nepsaná pravidla vašeho pracoviště. Váš šéf (vaše šéfová) si myslí, že vy jste od toho, abyste dělali to, co vám řekne a na myšlení je tam on(a). To je totiž to jediné, k čemu se hodí zaměstnanci, aby poslouchali a slepě vykonávali zadané úkoly. A když se něco nepovede, pak rovnou přichází vyhazov. Každý člověk je nahraditelný, stejně jako stroj.

Podrazák, podrazačka
Já za to nemůžu. To víš, rozhodnutí nejvyššího vedení. Tak tohle je věta, kterou od svého šéfa (své šéfové) slýcháte asi nejčastěji. Ale na otázky, kdo, proč, odpovědět neumí. A možná ani nechce. Půl roku jste dřeli na stěžejním úkolu, a když má přijít pochvala, dostane ji jenom váš šéf (vaše šéfová). On(a) sám přitom vše dělá jen na efekt tak, aby se sám zalíbil. Nejen, že si přisvojuje výsledky práce druhých, ale kdykoli od něj (ní) můžete čekat podraz. Pokud jste v nemilosti, máte ze života peklo, čekejte všemožné úklady. Naopak, ve vztahu k nadřízeným je vyloženě vlezlý (á).

Ustrašenec, ustrašená šéfová
Pokud je vaší ambicí pouze přežívat, pak máte vyhráno. Když se ale chcete něčemu přiučit, pak raději hledejte nové místo. Pro vašeho šéfa (šéfovou) je typické, že se bojí cokoli rozhodnout. Má strach z vedení, nedůvěřuje ani zaměstnancům. Je zalezlý(á) ve své kanceláři a dozvíte se o něm (ní) pouze ve chvíli, kdy musíte vyplnit nějaký dotazník, který přistál odněkud shůry. Často přichází odněkud, kde se ho (jí) pro neschopnost zbavili. V podstatě je to profesionální šéf(ová), jinak žádnou kvalifikaci nemá.

-red-

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!