Výzkum trhu

Jak češi tráví Vánoce?

Agentura STEM/MARK realizovala předvánoční výzkum, který byl zaměřen nejen na vánoční dárky, tradice, způsob trávení svátků a víru v Ježíška, ale i na to, jak vánoce ovlivňují nebo neovlivňují partnerské vztahy. Cílovou populací byla skupina lidí ve věku 15-59 let.
Výzkum ukázal, že vánoční dárky nemají vždy jen překvapit, někdy se nebalí a neschovávají. V některých rodinách si v rámci Vánoc kromě oblečení, šperků a nových počítačů dělají radost i plastovými okny, auty, byty a rekonstrukcemi domů.

Asi každý zná někoho, kdo dostal k Vánocům pořádnou ptákovinu á la svetr se sobem, sochu trpaslíka nebo svářecí brýle pro manželku. To však neodrazuje dvě třetiny lidí, kteří se rádi nechají výběrem partnera překvapit a nenapovídají seznamem „pro Ježíška“. Stále toužíme napjatě „hrkat“ krabičkou, podle zvuku poznávat, co bude uvnitř, a pak nadšeně trhat vánoční papír (na to, zda se v rodinách papír žehlí a uchovává do příštího roku, nebo vyhazuje, se výzkum neptal.

Polovina lidí navíc potvrdila, že byli v minulosti velmi příjemně překvapeni dárkem, kterým se partner naprosto trefil do jejich vkusu. Ženy pod stromečkem objevily starožitnou brož, letenky do romantických metropolí, radost jim udělalo i s láskou sestavené fotoalbum nebo vlastnoručně složená báseň, kniha Mistr a Markétka v originále, pozemek na stavbu rodinného domku. Muži u stromečku nevěřili svým očím, když rozbalili dres rozhodčího, dalekohled, nebo stolařskou ořezávačku hran. Milým překvapením, které se trefilo do vkusu, bylo partnerčino těhotenství. Ve většině párů jak pány, tak dámy nejvíce mile překvapily hodinky. Pod stromečkem se však dá najít i souprava domácího sebevraha, což i myšleno jako vtip, nemusí být úplná pecka. Zajímavé je, že žádost o ruku byla zmíněna jak v dárcích ceněných, tak spíš nechtěných. Míchat Vánoce s romantikou se nemusí vždy vyplatit…

Vánoce stráví lidé nejčastěji s partnerem, dětmi a svými rodiči. V této souvislosti nás zajímalo, zda se v českých rodinách řeší nebo řešilo dilema „vánoce s partnerem a vlastní rodinou nebo s rodiči“. Řešení je hned několik a všechna zní velmi „mírumilovně“, nedochází k hádkám či sporům. V mnoha rodinách se „nosí“ i více Štědrých dnů, mladí tráví Vánoce se „starými“, častěji se jedná o rodiče partnerky, lidé se hojně během svátků navštěvují. Téměř polovina lidí si dokáže představit, že by strávili vánoce mimo domov, v cizině. Ať už na horách nebo u moře. Důvodem, proč nakonec zůstanou doma, je právě fakt, že „doma je doma“ a „rodina má být o Vánocích pohromadě“.

STEM/MARK se dále zajímal o to, jak to mají děti s Ježíškem. I když se na Vánoce těšíme všichni, jde přeci jen hlavně o rozzářená očka nejmenších. Ježíšek se americkou konkurencí nenechal ohrozit a stále pilně naděluje ve všech domácnostech. Děti, které na Ježíška věří, jsou ve věku od jednoho roku až do jedenácti, ale takto „staré“ děti jsou spíše výjimkou. Děti se obvykle o tom, že dárky jim místo Ježíška nadělují rodiče, dozvědí s nástupem do školy, takže nejčastěji mezi sedmým a osmým rokem. Jako nejhezčí vysvětlení, proč že to Ježíšek dárky nenosí, hodnotíme „když se narodil Ježíšek, tak mu přinášeli všichni dary z lásky a teď tyto dary z lásky dávají dětem rodiče“. Snahou většiny rodičů je udržet děti ve sladké nevědomosti co nejdéle.

Dospělí prožívají Vánoce jinak, ženy výrazněji než muži. Těm je vánoční atmosféra spíš fuk a jsou spokojení, když je doma ozdobený stromek. Ženy se „ladí“ uklizeným bytem, cukrovím a koledami.

V mnohých rodinách na Ježíška už nikdo nevěří, přesto si tradice s ním spojené uchovali a cinkají zvonečkem a píší Ježíškovi svá přání do dopisu. Od tradičních zvyků, které k vánocům patřily v minulosti, nastal odklon, a házení botou se už moc nenosí, každá rodina si i přesto nějakou tradici uchovala. Vánoční tradice jsou trojího typu – především jde o to, aby se sešla celá rodina, chodí se na procházku, na vánoční punč, na hřbitov apod. Vánoce jsou dále pevně spjaty s jídlem (ryba, salát, cukroví a tradiční vánoční půst), s dárky a stromečkem. Vedle toho jsou zde i tradice klasické – lidé rozkrajují jablka, zpívají koledy a dávají si pod talíř rybí šupinu. Pouštění lodiček z ořechových skořápek, házení pantoflem a lití olova ale opravdu stojí spíše na okraji. Některé rodiny vyvinuly vlastní tradice a tak krmí zvířata a poslouchají, zda zvířata mluví, třesou bezem (kdo tuto tradici taky nezná, nechť se přihlásí na www.epanel.cz . Zde můžete také „zveřejnit“ Vaše zvyky a tradice,)…

Bramborový salát nechybí na téměř žádné štědrovečerní tabuli. Bývá přílohou pro kapra nebo smažený řízek. Recept na salát se liší rodinu od rodiny, ale tajný překvapivě není. STEM/MARK dostal tolik receptů, že uvažujeme o jednostranně zaměřené kuchařce „Bramborový salát 100 krát jinak“. Kromě běžných surovin (brambory, vajíčko, kořenová zelenina, hrášek a uzeniny) se do salátu přidává i jablko nebo mandarinky, vlašský salát, česnek, naložené houby, sýr nebo našlehaná smetana.

Vánoce jsou s jídlem úzce spojené a nejedná se pouze o štědrovečerní tabuli, ale jí se pořád a když se nejí, pojídá se alespoň cukroví. Peče se ve většině rodin, cukroví se i rozdává a každá desátá rodina si cukroví na vánoce koupí. Průměrně se v českých rodinách napeče osm až devět druhů cukroví, ve výzkumu se objevila i rodina rekordmanů, kde si pochutnávají na 40 druzích. Vánočních receptů přišlo do STEM/MARK nespočetně, pro zájemce je vyvěsíme na diskusním foru STEM/MARK (www.epanel.cz) doporučujeme Pinďovy bobky a vaječný koňak – a čekáme na vaše příspěvky.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!