Půlroční české předsednictví Evropské unie je obyvateli ČR hodnoceno pozitivně, přestože se podle mínění veřejnosti obraz ČR ve světě po pádu vlády Mirka Topolánka zhoršil. Za zhoršením však nestojí špatná výkonnost nové vlády Jana Fischera. Ta je s ohledem na předsednictví EU hodnocena dokonce lépe než vláda předchozí.
Vnímání českého předsednictví EU
Většina českých občanů hodnotí vystupování ČR v roli předsednické země EU pozitivně. 54 % lidí je toho názoru, že si naše země vedla dobře, podle třetiny (36 %) jsme si vedli naopak špatně.
Polovina (50 %) obyvatel České republiky se také domnívá, že české předsednictví Evropské unie celkově prospělo vnímání ČR ve světě. Téměř dvě pětiny českých občanů (38 %) si myslí opak, tedy že byl obraz ČR ve světě poškozen. České předsednictví hodnotí příznivěji lidé s vyššími příjmy a vzděláním. Z hlediska stranických preferencí pak převážně voliči ODS. Negativní hodnocení zaznívá nejčastěji z řad příznivců KSČM.
Vnímání obrazu ČR ve světě českou veřejností se v průběhu předsednictví zhoršilo. Výrazný pokles o 20 procentních bodů v průběhu dubna byl způsoben pádem vlády Mirka Topolánka na konci března. Za zhoršením však nestojí špatná výkonnost nové vlády Jana Fischera. Obě vlády si totiž podle největší části veřejnosti (41 %) vedly s ohledem na předsednictví stejně a zbývající část hodnotí novou úřednickou vládu dokonce lépe než vládu předchozí.
V hodnocení působení Topolánkovy a Fischerovy vlády během předsednictví EU se odrážejí voličské preference. Počínání Topolánkovy vlády hodnotí lépe lidé s vyššími příjmy, obyvatelé Prahy a pochopitelně příznivci ODS, Fischerovu vládu naopak lidé vyššího věku, s nižšími příjmy a voliči ČSSD a KSČM.