Výzkum trhu

Češi nadprůměrnými konzumenty lihovin

Ačkoliv se konzumace alkoholu v Čechách ukazuje v rámci Evropy jako nadprůměrná, není nijak extrémní. Nejčastějšími denními konzumenty alkoholu jsou Nizozemci (17 %), Italové (16 %) a Francouzi (15 %). Podíl každodenních uživatelů alkoholu v Česku je mírně podprůměrný (7 % oproti 8,5 % v průměru ze 17 sledovaných zemí). Prokázala to studie GfK Praha, která byla uskutečněna na podzim 2008*.

Dle studie však Češi patří mezi pět nejčastějších příležitostných konzumentů alkoholických nápojů, a to i přesto, že v průměrném množství vypitého alkoholu na osobu nepatří České republice světové prvenství. Spotřeba alkoholických nápojů v ČR prudce roste. Mezi lety 2000 až 2007, tedy za osm let, vzrostla jejich spotřeba po přepočtu na čistý líh dle ČSÚ (Český statistický úřad) v průměru o 0,5 litru na 10,4 litru na osobu včetně nemluvňat za rok. Na prvním místě mezi příležitostnými konzumenty alkoholu jsou Švédové (příležitostně zde pije alkohol 83 % populace starší 13 let), pak Rusové (75 %), Němci (74 %), Řekové (74 %) a Češi (72 %). Podíl abstinentů na celkovém počtu obyvatel se pak v České republice (21 %) jeví ve srovnání s evropským průměrem (32 %) jako významně nižší.

Jak často v průměru konzumujete jakýkoliv druh alkoholu? (v %)

U Čechů převládá pivo

Z průzkumu dále vyplývá výraznější obliba piva oproti vínu u českých obyvatel. Zatímco pivu dává přednost přibližně polovina respondentů, víno preferuje pouze 34 % obyvatel. Oblíbenost alkoholických nápojů se pak výrazně odlišuje genderově. Muži upřednostňují pivo (78 %) daleko častěji než víno (13 %). Naopak u žen dominuje obliba vína (59 %). Další druhy nápojů se již zdaleka takové oblibě netěší. Destiláty před ostatními druhy alkoholu v ČR upřednostňují jen 4 % obyvatel. Zajímavé je, že mezi muži a ženami v tomto případě není významný rozdíl.

Ve srovnání s ostatními zeměmi jsou pak v ČR podprůměrně oblíbené koktejly a alkoholizovaná vína. Jejich obliba je významně větší u žen než u mužů. Mezi konzumenty alkoholu preferuje alkoholizovaná vína jen 1 % mužů a 5 % žen. U koktejlů je tento rozdíl ještě větší. Koktejlům před jinými druhy alkoholu dávají přednost jen 3 % mužů, ale až 14 % žen. Výrazně větší oblibě se koktejly těší u mladých lidí do 29 let, z nichž jim před ostatními druhy alkoholu dává přednost 19 % dotázaných konzumentů alkoholu.

Když pijete alkohol, jaký je Váš oblíbený nápoj? (v %)

„Češi považují pití alkoholických nápojů za společenskou událost. Řadí se mezi ty národy, které nejčastěji přiznávají, že se v důsledku konzumace alkoholu stávají přátelštějšími,“ komentuje výzkum Pavol Frič z GfK Praha, autor studie. Nejčastěji pozorují pozitivní změnu nálady po požití alkoholu Rusové (36 %), čeští obyvatelé se umístili hned za nimi (35 %). Pavol Frič dodává: „Naopak obyvatelé západní Evropy o sobě tvrdí, že se jejich nálada po pití alkoholu nijak nemění. Dávají tak najevo, že se alkoholu neoddávají, ale vychutnávají ho.“

Přestože je v České republice spotřeba alkoholu na relativně vysoké úrovni, řadí se Češi mezi národy, které jsou dle svého vlastního vyjádření schopné odolávat vlivu alkoholu pouze průměrně. Po pěti vypitých sklenicích piva, nebo sklenkách vína či tvrdého alkoholu by nad sebou udrželo sebekontrolu (neopilo se) jen 19 % z nich. Naopak největší odolnost vůči alkoholu deklarovali Nizozemci, Poláci, Rusové, Turci, Portugalci a Belgičané. Po vypití pěti dávek alkoholu dokáže vzdorovat opilosti minimálně čtvrtina z nich. Zcela nejnižší odolnost vůči alkoholu pak deklarovali Švýcaři a Italové, z nichž by se po pěti dávkách alkoholu neopilo jen 7 %.

Nejvíce se obáváme o finance, vztahy jsou až druhé

Negativní vlivy dlouhodobého užívání alkoholu s sebou přinášejí zničené zdraví, rozpadlá manželství či zruinované finanční rozpočty. Největší obavy v souvislosti s alkoholem celkově prokazují Italové a Řekové. „Čeští konzumenti alkoholu se vyznačují největšími obavami o svůj finanční rozpočet. Strach o svou peněženku po požití alkoholu uvedlo 33 procent obyvatel,“ uvádí Pavol Frič. Teprve za financemi zůstávají obavy z narušení osobních vztahů (17 %), strach o práci (19 %) nebo zdraví (28 %). Celkově se pak Češi dle míry obav z následků pití alkoholu řadí mezi evropský nadprůměr.

*Studie GfK realizovaná v září 2008 na vzorku 933 respondentů z České republiky

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!