Tou dobou již budou schopny odkládat si bokem až 17 procent příjmů a na rozdíl od dneška téměř 70 % jejich majetku nebude ležet na bankovních účtech. Vyplývá to z analýzy KBC Asset Management patřící do stejné finanční skupiny jako ČSOB. Podle ní by celková aktiva domácností v zemích střední Evropy měla v dalších letech růst o 4 % víc než ve zbytku Evropy. Nejrychleji by měly peníze přibývat v podílových a penzijních fondech.
„Očekáváme, že reálné bohatství lidí se zdvojnásobí každých 6 až 7 let. Zatím naše aktiva dosahují jen 35 % průměru evropské měnové unie, v roce 2020 se již přiblížíme na dohled takových států jako je Rakousko nebo Finsko,“ uvedl manažer segmentu Spoření a investice ČSOB Pavel Kratochvíl. „Za těmito výsledky stojí nejen dobrá výkonnost celého hospodářství, ale také změna chování domácností jako investorů,“ zdůraznil Kratochvíl. Podle něj dojde k významné náhradě nízko rizikových, ale současně málo výnosných produktů jinými typy investic. Do popředí by se tak mělo například dostat pravidelné investování do podílových fondů jako preventivní ochrana proti poklesu životní úrovně ve stáří, což dnes v menším rozsahu pokrývá penzijní připojištění.
„Zatím jsou investoři v ČR poměrně konzervativní a to i ve srovnání s ostatními státy Střední Evropy. Lidé však postupně ztrácejí ostych a učí se investiční hygieně – tedy cílevědomému způsobu nakládání se svými penězi,“ domnívá se šéf produktového vývoje ČSOB Investiční společnosti Radko Semančík. Analýza KBC ukazuje, že dosavadní způsob chování domácností nebyl překvapivý. Ranná fáze akumulace bohatství se totiž vyznačuje vyšším utrácením, což se projevuje poklesem tempa úspor domácností, které se v ČR loni snížilo až na 5 %. Značná část aktiv také obvykle směřuje do vlastního bydlení, jehož podíl v zemích střední Evropy již přesáhl průměr měnové unie.
-red-