Výzkum trhu

Studenti preferují práci a studium v Praze a okolí

Z průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 300 studentů Vysoké školy ekonomické v Praze, je patrné, že studenti považují Prahu a Středočeský kraj za nejvhodnější české kraje ke studiu nebo k práci. Zřejmá je také obliba Jihočeského kraje, a to především díky krásné přírodě, rybníkům a památkám. Pro jiné aktivity než studium a práci zdůrazňují studenti také výhody ostatních českých krajů.

„Průzkum mezi českými vysokoškoláky jsme realizovali v rámci projektu MasterCard česká centra rozvoje. Cílem projektu je definovat strategické postavení českých měst a regionů v české ekonomice a určit jejich příležitosti a slabá místa,“ uvedl Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu. „U výsledků průzkumu mě potěšilo, že čeští studenti se nesoustředí jen na hlavní město, ale naopak oceňují pestrost krajů ČR a uvědomují si, že každý kraj jim nabízí rozmanité příležitosti.“

Jak vyplývá z odpovědí studentů VŠE, za ideální považuje většina z nich následující stěhování mezi českými kraji v průběhu života: Studium vyhovuje drtivé většině (77 %) v Praze, kde mají řadu příležitostí jak využít volný čas, navíc si mohou při práci sehnat brigádu, a získat tak potřebnou praxi. Z hlavního města přitom pochází jen 20 % respondentů. Druhým nejvhodnějším krajem pro studium je podle respondentů Jihočeský kraj s 5 %, ostatní kraje obdržely vyrovnaně mezi 1 – 3 % odpovědí.

Na volné víkendy jezdí studenti nejraději do Jihočeského kraje (26 %), a to především kvůli krásné přírodě, rybníkům a památkám. Dalších 18 % respondentů tráví volné víkendy nejraději v Praze, kde mají k dispozici nespočet možností trávení volného času, kulturní vyžití a zábavu. Třetím nejatraktivnějším krajem pro volné chvíle je Středočeský kraj (13 %).

Po ukončení studia by většina studentů chtěla zůstat pracovat v Praze (45 %), a to zejména díky nejlepším pracovním příležitostem (v souvislosti s tím, že firmy atraktivní z profesního hlediska sídlí většinou právě v Praze). Za podstatnou výhodu považují respondenti existenci mezinárodního letiště, které umožňuje spojení se světem. Ženy kladou důraz také na pestré možnosti trávení volného času a kulturní vyžití. Další nejpočetnější část studentů by ráda pracovala v Jihočeském (11 %) a Středočeském (8 %) kraji.

Odpovědi na tuto otázku do velké míry kopírují kraje, ze kterých respondenti pocházejí. Řada (41 %) z respondentů by se ze svého kraje přesunula do Prahy, většina z ostatních se ale chce vrátit do kraje, ze kterého pochází.

Žít a vychovávat děti by studenti chtěli buď v Praze nebo ve Středočeském kraji (obojí 23 %). Rozhodujícím faktorem pro to, aby zůstali v Praze, je výběr škol a zájmových kroužků pro děti. Výhodou Středočeského kraje je pak kombinace přírody a dobrá dopravní dostupnost hlavního města. Dalším nejvhodnějším krajem pro výchovu dětí jsou Jihočeský kraj (12 %) a Královehradecký kraj s 8 %.

„Studenti významně preferují Prahu, v menší míře Středočeský kraj a v některých případech Jihočeský kraj. V tom se odráží jak vliv jejich místa studia, tak i do značné míry bydliště a zejména možnosti budování profesní kariéry v Praze s množstvím nejrůznějších pracovních příležitostí,“ uvedl René Wokoun, vedoucí katedry regionálních studií a ředitel Střediska regionálních a správních věd VŠE.

„Atraktivita Prahy je tedy pro studenty z řady pohledů dominantní, ukazuje se, že z hlediska konkurence mezi kraji má právě naše hlavní město nejvýraznější šanci získávat kvalifikované mladé lidi a tím zvyšovat svůj lidský potenciál. Jižní Čechy mají u studentů pozitivní image, projevuje se zde jistá tradičnost v jejich pohledu. Pouze na důchod by i většina „zatvrzelých“ Pražáků volila jiná místa v republice,“ dodává Wokoun.

Důchod by studenti chtěli prožít v Jihočeském kraji (17 %), kde mohou rybařit, užívat klidu a krásné přírody. Z konkrétních destinací Jihočeského kraje, které by studenty přilákaly v důchodovém věku, převažovala Šumava a Novohradské hory. Stejný podíl studentů (17 %) by chtěl trávit důchod ve Středočeském kraji, který nabízí kromě krásné přírody také relativní blízkost Prahy. Na dalším místě se umístila Vysočina se 13 %, v hlavním městě by chtělo trávit důchod 11 % respondentů.

Studenti dále vnímají velmi svérázně také ostatní české kraje. Např. Olomoucký kraj považují za „kraj studentů“, Plzeňský kraj definují jako „kraj piva“ a Jihomoravský kraj pokládají za „veselý kraj s vtipným přízvukem“.

Trávení volného času

Průzkum proběhl v rámci odborného projektu MasterCard česká centra rozvoje, jehož cílem je zkoumat česká města a kraje z různých úhlů pohledu. Projekt si klade za cíl definovat strategické postavení měst a krajů v české ekonomice a určit jejich příležitosti a slabá místa. Zástupcům regionální správy projekt poskytne užitečnou zpětnou vazbu, obyvatelé a investoři zase budou moci porovnat možnosti a výhody jednotlivých českých územních celků. Výsledky projektu budou zveřejněny v červnu letošního roku.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!