Kapitálové trhy v USA zažily nejhorší začátek roku za posledních 25 let. Obchodníky svazoval strach z „nejhoršího slova“ – stagflace.
Obvyklý vzestup akciových indexů amerických burz v první obchodní den roku se nekonal. Dow Jonesův index naopak klesl o 1,67 %, což pro tento den znamená nejhlubší propad od roku 1983, Nasdaq padl o 1,61 % a index S&P ukázal nejhlubší prvoroční pokles od roku 2001.
Po nadějném otevření trhu se ziskovými tendencemi byl studenou sprchou pro burziány Index průmyslové aktivity, publikovaný Institutem řízení zásob (ISM). Index kvantifikuje ekonomickou aktivitu ve zpracovatelském průmyslu USA. Jeho prosincová hodnota klesla na 47,7 z listopadových 50,8 bodu. Obchodníci očekávali, že se jeho hodnota udrží nad 50 body, jež tvoří hranici mezi rostoucí a klesající hospodářskou aktivitou. Skutečný výsledek však ukázal nemilosrdně palcem dolů, a to pro celou ekonomiku, pro jejíž vývoj zůstává zpracovatelský průmysl klíčovým.
„Pravděpodobným scénářem je stagflace. To je nejhorší ze všech slov,“ řekl analytik Hugh Moor pro agenturu Reuters. „Nemůžete snížit úrokové sazby, aniž byste nepovzbudili inflační tlaky. A nemůžete sazby ani zvýšit, protože ekonomika se zastavila. Centrální banka se snaží ponechat všechny možnosti otevřené, ve skutečnosti má ale velmi omezený prostor,“ dodává analytik.
Na pokles Dow Jonesova indexu o 220,86 bodu až na 13 043,96 bodu reagovaly kolem 16. hodiny také burzy evropské, které celodenní napjaté očekávání amerických ekonomických dat v mírně zeleném pásmu obrátily mžikem do záporných hodnot.
Zprávu o hodnotě indexu ISM doplnil vzestup cen ropy na světových trzích nad 100 dolarů za barel. K rekordním cenám ropě pomohl pokles amerického dolaru a zprávy o krvavých potyčkách kolem ropných polí v Nigérii, která je osmým největším těžařem na světě.
Ceny zlata stouply na 850 USD za troyskou unci, tedy na cenu, kterou dosáhlo naposledy v lednu 1980 při vrcholící mezinárodně-politické krizi po obsazení Afghánistánu Sovětským svazem a vrcholící druhé ropné krizi. Počátek 80. let byl rovněž obdobím, kdy v USA vzniklo slovo stagflace. Označilo hospodářský vývoj, při kterém ekonomika stagnuje, zatímco inflace nabírá na obrátkách. V roce 1982 například světový HDP vzrostl jen o 0,7 %, zatímco spotřebitelské ceny stouply za jediný rok o 13,7 procenta.
Česká koruna v reakci na makroekonomické zprávy v zahraničí a také v očekávání zvyšování tuzemských úrokových sazeb posílila svůj kurz na 26,33 Kč za euro a 17,95 Kč za americký dolar. „V horizontu dalších čtvrtletí však očekáváme pominutí obav o budoucnost americké ekonomiky a posílení dolaru,“ konstatují analytici Raiffeisenbank.
– jef –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.