Další vlna nepokojů v Nigérii vytlačila ceny ropy na světových trzích nad 75 dolarů za barel. Přiblížily se tak maximu 78,30 USD za barel z loňského srpna. Tržní analytici se obávají, že pokud ceny ropy zůstanou déle na extrémních hodnotách, zesílí globální inflační tlaky. Hlavní světové centrální banky již reagovaly zvýšením úrokových sazeb.
Únos tříletého britského děvčátka, ke kterému došlo v oblasti nigerijských ropných polí, povytáhlo ceny ropy Brent nad 75 dolarů. Bezprostřední příčinou bylo stažení vlastních zaměstnanců zahraničními společnostmi z těžebních oblastí Nigérie z důvodu jejich bezpečnosti. Nigerijská produkce je nyní kvůli protivládním demonstracím zhruba o třetinu nižší.
Dlouhodobě však na ceny ropy působí také vysoká poptávka. Nově se rozvíjející země, především Čínská lidová republika a Indie, neustále zvyšují svou spotřebu. Také v USA stoupla spotřeba proti loňskému roku o 1,2 % a tento nárůst je umocňován sezónním zvýšením spotřeby pohonných hmot v letním období prázdnin. Zásoby surové ropy v amerických rafinériích jsou přitom pod dlouhodobým normálem.
Ve srovnání s letošním lednem jsou nyní ceny ropy na světových trzích přibližně o 20 dolarů výše. Ekonomové se obávají, že by se v případě, kdy by se takto vysoké ceny držely ještě nějakou dobu, zvýšila inflace. Tyto obavy sdílejí také analytici centrálních bank. Americký Federální rezervní systém i Evropská centrální banka již své základní úrokové sazby v obavách před inflací zvýšily a další zvýšení úrokových sazeb se očekává ještě v létě. Utužení měnové politiky by pak způsobilo všeobecný nárůst spotřebitelských cen a služeb a snížení spotřeby.
Základní úrokovou sazbu v květnu zvýšila také Česká národní banka (ČNB) a bankovní výbor je nakloněn na svém červencovém zasedání úrokové sazby zvýšit ještě jednou. Definitivně se však rozhodne na základě červencové zprávy o inflačním vývoji. Očekává se však, že tato pravidelná půlroční analýza inflační rizika potvrdí.
– jef –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.