Služby

Rovné příležitosti jako součást společenské odpovědnosti firem

Nezisková organizace Business Leaders Forum (BLF) představila ve čtvrtek 18. 1. 2007 knižní publikaci „Rovné příležitosti jako součást společenské odpovědnosti firem“, která vychází v rámci projektu Půl na půl organizace Gender Studies, jehož je BLF v tomto projektu partnerem.

Při této příležitosti uspořádalo BLF i diskusi představitelů firemního a neziskového sektoru na téma uplatňování rovných příležitostí žen a mužů ve firemní praxi. Vedle představení publikace, která zasazuje téma rovných příležitostí do širšího kontextu společenské odpovědnosti firem (Corporate social responsibility – CSR), se tak zúčastněným nabídla možnost sdílení zkušeností v této oblasti. Setkání zahájila prezentace strategie rovnosti příležitostí konzultační společnosti Deloitte a odpoledne doplnila následná diskuse účastníků na téma rovných příležitostí.

Nově vydaná publikace zahrnuje uplatňování rovných příležitostí (nejen) pro muže a ženy pod hlavičku společenské odpovědnosti firem. Vždyť i mezinárodní dokumenty v oblasti CSR, jakými jsou například OECD Směrnice pro nadnárodní společnosti, princip rovnosti příležitosti neopomíjí. Stejně tak tuto problematiku řeší i většina komplexních CSR strategií nadnárodních firem. Kromě těchto a dalších fakt o vztahu genderové zaměstnanecké politiky a CSR v publikaci najdete i případové studie firem působících v České republice. Zároveň je zde popsána rovnost příležitostí pohlaví jako jedna z priorit Evropské unie (EU) a najdete tu i nastíněné benefity uplatňování rovného přístupu k oběma pohlavím.

Na úvod setkání, které se konalo v budově PricewaterhouseCoopers, byla prezentována strategie rovnosti příležitostí členské společnosti Business Leaders Fora – Deloitte. James Walton, ředitel pro klienty a trh ze společnosti Deloitte, zmínil jako jednu z formy podpory rovných příležitostí flexibilní formy práce, jejichž uplatňování umožňuje zaměstnancům firmy zajistit rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem. Zároveň tato politika ženám umožňuje dosáhnout vyšších manažerských pozic.

V následné diskusi, které se zúčastnili například zástupci z řad vedení ČSOB nebo Hewlett Packard, představitelky oborových sdružení, ale i odborových svazů, se jasně projevilo, že rovné příležitosti jsou v Česku již chápány jako standardní součást chování firmy pro svoji výhodnost, zvlášť u výše postavených zaměstnanců. Podle vyjádření všech zúčastněných stran se mladým ženám, které touží po kariéře i rodině blýská na lepší časy. Jako největší překážka byly vesměs zmiňovány nešetrné zásahy státu, ať již v daňové politice nebo v otázce zvýhodňování zaměstnaných matek a jejich zaměstnavatelů.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!