ČSOB odstartovala další ročník adaptačních tréninkových programů – Křepelky a Lišky – pro absolventy vysokých škol a postgraduálních studií. Umožňují přípravu na budoucí zařazení do pracovních pozic specialistů nebo manažerů finančních služeb ve Skupině ČSOB.
Ida Markvartová je jednou z těch, která před dvěma lety program Křepelky absolvovala. „Program Křepelky dává všem, kteří ještě donedávna studovali, možnost získat či doplnit svůj rozhled o znalost finančních služeb získanou roční praxí v ČSOB“, říká. Sama oceňuje především odbornou angličtinu, kterou získala a o níž se opírá ve svém dnešním pracovním zařazení. Je analytičkou vztahů k investorům a tráví hodně času na telefonu s kolegy v bruselské centrále KBC a především s analytiky ratingových agentur Moody´s a Fitch, jimž je v ČSOB osobou prvního kontaktu. Největším přínosem programu Křepelky je však unikátní možnost domluvit si během 12 měsíců stáže v různých útvarech banky podle vlastního přání. „Můžete tak velmi dobře a přitom „nezávazně“ poznat jak obsah pracovních pozic, na nichž byste třeba chtěli pracovat, tak také týmovou náladu a prostředí. Pro mne jsou třeba docela důležité manažerské metody šéfů, a to teda zjistit docela jde“, dodává Ida Markvartová.
Podobně jako Ida před dvěma lety, tak i letos přijelo 17 křepelek společně se 4 liškami na třídenní „outdoor“ v očekávání, co je tohle za banku: zve nás v džínách, do přírody a slibuje zážitkový trénink. Tým, který má spolu s přestávkami na individuální stáže v odborných útvarech strávit celý rok, je třeba k vzájemnému seznámení malinko postrčit. Týmové učení je jednou z forem, jak křepelky poznávají banku, její kulturu a procesy. ČSOB nedávno postavila vztahy uvnitř banky na „principu interních zákazníků“. Do života vstupuje stále více „ČSOB Leadership Model“, princip manažerské motivace týmů, postavený na autentickém chování, rychlém, řekli bychom „vlastnickém“ rozhodování a odměně opřené o výkon a nasazení. To jsou pro většinu křepelek novinky, s nimiž se potkávají sice poprvé, ale dnes už zcela samozřejmě.
Čtyři měsíce z dvanácti absolvují společně. Formou stáží ve vybraných útvarech banky pak mohou modely chování stejně jako informace z přednášek, seminářů a outdoorů vedených interními lektory a odbornými manažery ČSOB konfrontovat s praxí. „Zvolit si vlastní kolečko po bance, strávit na něm měsíc nebo i více, to je vážně dobrá šance. A já se na to čerstvě po fakultě dost těšila“, říká Ida Markvartová. „Je v tom kus nepoznané motivace, sestavit si žebříček útvarů, kde byste chtěli pracovat a zkusit to nanečisto. A mně to skutečně vyšlo“, dodává dnes už ostřílená analytička.
Okamžikem přijetí do útvaru “nastálo“ program křepelky pro konkrétního uchazeče končí. Pro jiného třeba i dost záhy po teoretickém tréninku, pro jiného až na konci celého programového cyklu. Mladý tým útvaru Vztahy k investorům, jehož průměr nedosahuje ani 30 let, má už v letošním běhu „políčeno“ na dalšího nového kolegu či kolegyni z řad letošních křepelek.
S koncem tréninkového programu však nekončí další kariérní ani osobní rozvoj jeho absolventů. Program kariérního růstu a rotací, ač teprve v počátku, je připraven pro každého z nich. Podobně se teď začíná formulovat pro všechny manažery a klíčové zaměstnance ČSOB. Absolventi křepelek se však dříve než s programem rotací setkají na jejich novém působišti s adaptačním koučinkem. Odborný manažer a jeho kolega z útvaru HR se bude, obdobně jako všem novým zaměstnancům, věnovat jejich eventuálním pracovním či vztahovým potížím a podporovat rychlý přechod do plného pracovního výkonu.
Podobné zkušenosti jako křepelky, které jsou trénovány pro pozice v ústředí ČSOB, mají lišky jen s tím rozdílem, že program Lišky připravuje na cílovou pozici korporátních bankéřů („relationship managers“) pro korporátní pobočky ČSOB po celé ČR.
– red –