Investoři do evropských nemovitostí jsou přesvědčeni, že v roce 2006 lze dosáhnout v tomto odvětví dobrých výnosů. Praha má dobré vyhlídky jak z hlediska investic, tak nové výstavby.
Podle studie Evropské nemovitosti: Trendy v roce 2006, vydávané společností PricewaterhouseCoopers a Urban Land Institut (ULI), jsou vyhlídky na investování jak do nemovitostí, tak majetku v roce 2006 příznivé, a to především v důsledku přebytku kapitálu, který i nadále působí na trhy pozitivně. Studie shrnuje poznatky získané dotazováním 250 předních osobností působících v oboru investic a nemovitostí.
Nejjistějším realitním trhem z 27 sledovaných měst zůstává z hlediska celkových investičních výnosů Paříž. Zájem o ni však zvýšil ceny a snížil výnosy, takže někteří investoři se ohlížejí po možnostech investování i v některých dalších francouzských městech, například v Lyonu.
Druhé místo obsadil Londýn, k čemuž přispěla především nízká rizika a očekávané celkové výnosy. Ve všech sektorech nemovitostí zde doporučují investoři pro rok 2006 strategii „kupovat” nebo „neprodávat“. Mnoho respondentů považuje Londýn za trh, který v roce 2006 zaznamená výrazné oživení, a domnívají se, že zejména administrativní objekty čekají dva až tři příznivé roky.
Praha a Budapešť se umístily uprostřed všech hodnocených měst. Většina z nich má dobré vyhlídky v oblasti investic i výstavby. Istanbul se propadl do kategorie „mírně rizikový“. Podle studie je ale stále vysoce hodnocen v oblasti výstavby, nárůstu kapitálu a celkových výnosů a drží si čtvrté místo, pokud jde o růst nájemného. Moskva, i když obsadila až 26. místo, začíná být podle respondentů vhodná pro nákup ve všech kategoriích nemovitostí, zvláště průmyslových.
Za města, ve kterých budou investoři vyhledávat nové průmyslové nemovitosti, byla označena Varšava, Moskva, Praha a Budapešť. Moskva by měla být navíc vhodná pro nákup kancelářských prostor. Praha a Budapešť pro nákup maloobchodních prostor. Více než 60 % respondentů označilo tyto lokality za vhodné pro nákup.
„Jednou z nejvýznamnějších změn oproti loňskému roku je zvyšující se počet investorů ochotných ujmout se vlastní výstavby,“ řekl Glen Lonie, partner z oddělení Daňové a právní služby společnosti PricewaterhouseCoopers v České republice.
„V některých středoevropských městech je to jediný způsob, jak získat kvalitní produkt. Rovněž zažíváme renesanci výstavby nemovitostí určených k prodeji,“ dodal G. Lonie.
Zpráva též hovoří o „odvětví s nedostatkem zboží“, poháněném přebytkem kapitálu z nejrůznějších zdrojů: od institucí, soukromých akciových fondů, veřejných společností, společností s ručením omezeným, z rizikového kapitálu, ze zajišťovacích fondů i od soukromých investorů.
Podle zprávy je tento přebytek kapitálu jedním z nejzávažnějších problémů, kterému budou v následujícím roce investoři čelit. Otazník visí i nad německými otevřenými fondy, které mají vysoké „vnitřní riziko“. Aktivity fondů a jejich uzavírání se v polovině prosince odrazily v celém odvětví.
Nedostatek tradičních nemovitostí vede k posunu zájmu investorů k okrajovým a specializovaným investicím, kam patří např. hotely, sanatoria, domovy důchodců, studentské koleje, pronajímaná skladovací zařízení, parkoviště a garáže, hostinské objekty, lázně či rekreační objekty.
Pokud jde o typy nemovitostí, nejvyšší celková návratnost se v roce 2006 očekává u obchodních zón a nákupních středisek. Hotely klesly na třetí místo. V jejich případě se důrazně doporučuje „kupovat“ (44 %) nebo „neprodávat“ (41 %). Nemovitosti s kombinovaným využitím, které vytvářejí novou kategorii, jsou na čtvrtém místě. Nemovitosti k bydlení si drží v oblasti návratnosti sedmé místo, ale jsou na druhém místě, pokud jde o zvyšování nájemného a o výhledy rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. „Je třeba si povšimnout, že bydlení je v našem výzkumu jediným sektorem, kde respondenti předpokládají nárůst a nikoli pokles,“ uvádí se ve zprávě.
– das –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.