Francie a Lucembursko jednoznačně odmítly nabídku ocelářského holdingu Mittal Steel na převzetí konkurenčního Arceloru. Belgie si vyžádala podrobnější informace.
Jednoznačné odmítnutí představenstvem Arceloru nabídky Mittalu Steel na převzetí neučinilo britsko-holandskému hutnímu holdingu konec jeho nadějím. Ředitelé nemohou rozhodovat za akcionáře a jeden z nejvýznamnějších, belgická vláda, váhá.
Kraj Valonsko drží 2,3 % akcií Arceloru. Aby se však fúze uskutečnila, tj. aby nabídka Mittalu byla platná, muselo by s ní souhlasit nejméně 50 % akcionářů Arceloru.
Guy Verhofstadt, předseda belgické vlády, se sešel s Lakshmi Mittalem a Guy Dollem, nejvyššími šéfy Mittalu Steel a Arceloru, a požádal je, aby mu blíže vysvětlili, jaké má Mittal Steel plány, respektive jak si to Arcelor dál představuje bez Mittalu. Zároveň belgická vláda požádala nejmenovanou investiční banku, aby posoudila nabídku Mittalu Steel 18,6 mld. EUR (527,12 mld. Kč) za Arcelor.
Lakshmi Mittal se snažil přesvědčit přední evropské politiky, že je zapotřebí postavit silný globální podnik proti rostoucí čínské konkurenci. Francie jeho návrh odmítla, obávajíc se o 28 tisíc pracovních míst, která Arcelor ve Francii zajišťuje. Mittal neuspěl ani u Lucemburska, které je největším jediným akcionářem Arceloru s 5,6 procenta akcií.
Arcelor zaměstnává celkem 94 tisíce lidí. V roce 2004 vyrobil 44 milionů tun oceli a dosáhl obratu 30 miliard eur. Mittal Steel má 175 tisíc zaměstnanců, předloni jeho produkce činila 42 miliony tun a obrat 22 miliard dolarů (520,41 mld. Kč). Oba podniky dohromady by získaly 10% podíl na světové produkci oceli.
– das –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.