Obchod

Ročník 2005 bude dobré víno

V loňském roce se z tuzemských vinic sklidilo méně hroznů, ale zato z nich bude velmi dobré víno, slibují vinaři. Slunný podzim, jaký nepamatují dvě generace, dá vzniknout vínům hodně extraktivním a až nezvykle aromatickým.

V České republice se vinná réva pěstuje na téměř 19 tis. ha, z nichž většina se nachází ve vinařské oblasti Morava. Na vinařskou oblast Čechy připadá 800 ha vinohradů.

Loni se z nich sklidilo přibližně 87 400 tun moštových hroznů. Průměrný výnos dosahoval 4,6 tuny na hektar, tedy zhruba o 18 % méně než v předcházejícím roce. Údaje získal Vinařský fond, organizace na podporu výsadby a obnovy vinic a marketingovou propagaci vína, na základě výběrového šetření Svazu vinařů ČR.

„Loňský rok velmi dlouho vypadal jako jeden z těch slabších. Urodilo se v něm méně hroznů, než v jiných letech. Tomu jsou na vině hlavně trochu netypické povětrnostní podmínky na počátku roku,“ vysvětlil Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu Česká republika. „Na druhou stranu díky nižší násadě květů měly vinné keře více síly koncentrovat cukr v hroznech. Společně s vydatným podzimním sluncem, které přineslo řadu teplých dnů ještě v říjnu a na počátku listopadu, dosáhly některé odrůdy cukernatosti zdaleka přesahující obvyklý průměr.“

Loňský ročník vína se v mnoha ohledech přibližuje roku 1947, jenž je mezi vinaři legendární. Tehdy se urodily vinné hrozny s vysokou cukernatostí, dosud nepřekonanou. „Réva vinná loni navíc vyzrála do ideálního poměru kyselin a cukru, tedy harmoničnosti,“ dodává ing. Machovec.

Průměrná cena vinných hroznů se v minulém roce pohybovala kolem 11,30 Kč za 1 kilogram, což bylo zhruba o 17 % méně než v roce 2004. Celkové tržby dosáhly 800 mil. Kč ve srovnání s 1 miliardou korun v roce předcházejícím.

Na tuzemských vinicích převažují hlavně bílé hrozny, modré hrozny tvoří přibližně třetinu z celé sklizně. Lze očekávat, že podíl modrých hroznů, které jsou na trhu stále více žádány, v příštích letech mírně poroste.

Odborníci tvrdí, že loňský sluneční podzim pomohl hlavně bílým odrůdám. „Můžeme se těšit hlavně na výborné Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Sauvignon či Veltlínské zelené,“ slibuje Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, o.p.s., vzdělávací, osvětové a informační instituce tuzemských vinařů. „Netypické počasí pomohlo i odrůdám modrým. Červená vína mají být plná harmonie a získají sytou barvu, o kterou se postaralo vydatné podzimní slunce.“

Národní vinařské centrum sídlí ve Valtickém zámku, v jehož sklepeních je umístěn Salon vín České republiky. V něm je umístěno sto nejlepších tuzemských vín, která každoročně z nominací odpovídajících velmi přísným kritériím vybírají nezávislí špičkoví degustátoři. Salon je přístupný veřejnosti nejen k návštěvě, ale především k ochutnávkám vín.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!