Rozhodnutí ÚPV o registraci ochranné známky „B.B. Budweiser Bürgerbräu“ pro Budějovický měšťanský pivovar a.s. (dále BMP) neovlivňuje žádným způsobem obchodní pozice a postavení Budějovického Budvaru. Rozhodnutí navíc není definitivní a nezvratné a týká se pouze území České republiky. Proto v žádném případě nemůže mít vliv na ochranné známky Budějovického Budvaru registrované v zahraničí ani na probíhající soudní spory s Anheuser-Busch, Inc.
„V současné době studujeme podklady a zvažujeme, zda využijeme dalšího právního prostředku – tedy zda podáme správní žalobu k Městskému soudu v Praze. Lhůta pro podání naší žaloby je 21.ledna 2006“, říká právnička Budějovického Budvaru Mgr. Helena Lejtnarová a dodává: „Městský soud v Praze v minulosti již několikrát rozhodl ve prospěch Budějovického Budvaru – například zamítl registrace ochranných známek „Budweiser Bürgerbräu“ nebo „Anno 1975 Budweiser Bürgerbräu“, o které BMP usiloval. BMP v České republice NESMÍ používat značku „Budweiser Bürgerbräu“ – toto slovní spojení se na jeho výrobcích nebo etiketách může objevit pouze jako doplněk k názvu značky piva ve funkci zeměpisného označení, tedy jako údaj o původu zboží, který samotnou značku piva doplňuje. Samotná značka piva BMP však nesmí obsahovat nic, co by bylo zaměnitelné se známkami Budějovického Budvaru, tedy např. slovo „Budweiser“.“
Budějovický měšťanský pivovar a.s. k není právním nástupcem původního pivovaru, založeného již v roce 1795. „Budweiser Bräuberichtigten Bräuhaus in Budweis“ zanikl v roce 1970 bez právního nástupce. Dnešní Budějovický měšťanský pivovar a.s. byl založen jako zcela nová společnost až v roce 1992 v rámci privatizace s.p. Pivovary České Budějovice a pouze si účelově přivlastnil jméno jednoho z pivovarů, které v Českých Budějovicích v minulosti působily.
– red –