Obchod

Mezinárodní kampaň za záchranu ohrožené dunajské delty

Ekologický projekt nazvaný „Společně za čistší deltu Dunaje“ byl zahájen v roce 2004 ve spolupráci s rumunskou organizací Biologická biosférická rezervace Dunajská delta. Společnost Henkel financuje speciálně vyrobené recyklační kontejnery pro sběr tříděného odpadu, umístěné ve vesnicích a turistických oblastech dunajské delty. Naplněné kontejnery se svážejí přímo do recyklačních středisek.

Tato iniciativa na ochranu podunajské přírody není jen příspěvkem k ochraně životního prostředí, ale má rovněž podporovat mezinárodní solidaritu. Říční systém probouzí v lidech žijících podél Dunaje, pocit sounáležitosti. Prostřednictvím projektu se učí, jak převzít odpovědnost za ochranu tohoto významného a důležitého evropského veletoku. „Trvale udržitelného ekonomického rozvoje nelze dosáhnout jen hraním si na vlastním písečku. Je nutné spolupracovat nejen se zákazníky a dodavateli, ale i s různými skupinami občanské společnosti,“ komentoval rumunský projekt Günter Thumser, prezident společnosti Henkel CEE.

Dosud sebraný recyklovatelný odpad představuje výrazný úspěch v boji o záchranu přírodní rezervace v dunajské deltě, jejíž faunu a flóru vážně ohrožuje bezohledné nakládání s domovními a průmyslovými odpady. Dunajská delta je přitom druhou největší biologickou rezervací v Evropě a třetí nejvýznamnější biologickou rezervaci na světě. Je domovem více než 6 000 živočišných a rostlinných druhů a celý ekosystém slouží jako největší evropská „čistička“ vody. V dunajské deltě, která vznikala v průběhu 16 000 let, se vyskytují lesy, duny i jezera.

Kromě financování sběrných kontejnerů a dvou lisů PET lahví společnost Henkel iniciovala dlouhodobou informační kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí místních obyvatel o nutnosti využívat těchto sběrných nádob. V rámci kampaně jsou místním lidem a turistům rozdávány letáky a další informace.

Projekt „Společně za čistší deltu Dunaje“ pokračuje i v roce 2005. Společnost Henkel zakoupila další kontejnery a lisy na PET lahve a ve spolupráci s Biosférickou biologickou rezervací Dunajská delta chystá zavedení vzdělávacího programu ve školách. Pomocí interaktivních projektů a soutěže s ekologickou tématikou se žáci dozvědí o významu ochrany životního prostředí. Děti ze šesti škol v dunajské deltě se aktivně zapojí do snižování objemu odpadů produkovaných jejich školami a společně s odborníky v oblasti třídění a recyklace odpadů budou ve svých rodinách působit jako významní průkopníci a vyslanci ekologického myšlení.

Vedle tohoto projektu společnost Henkel CEE podporuje celou řadu jiných sociálních, ekologických, kulturních a vědeckých iniciativ v oblasti střední a východní Evropy, které jsou zastřešeny pod značkou “Henkel-Smile“.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!