Snad každý z nás denně něco nakupuje. Někteří se při nákupu orientují podle ceny, jiní se dívají na značku a jiní zase na kvalitu či jiné atributy. Mají vůbec Češi přehled o cenách? Vědí, kolik stojí kilo soli či kolik stojí známka na dopis? Na tyto otázky a mnoho dalších se pokusil odpovědět výzkum realizovaný společností STEM/MARK, který proběhl v rámci pravidelného měsíčního OMNIBUSU a účastnilo se ho 1074 respondentů. Jedná se o reprezentativní výzkum populace ČR starší 15 let.
Ani Pražané neví, kolik stojí jízdenka do Brna
Od českých dopravců jsme zjistili, že cena jízdenky na autobus z Prahy do Brna se pohybuje mezi 120 a 140 Kč. Lidé se domnívají, že cestování autobusem z Prahy do Brna je o plných 80 resp. 60 Kč dražší, neboť průměrná uváděná cena se blížila ke dvou stovkám. Nejlepší přehled o cenách mají mladí lidé ve věku 15 – 29 let a obyvatelé Jižní Moravy. Kupodivu i samotní Pražané cenu jízdenky výrazně přestřelili.
Cenu známky správně uvedly 3/5 populace
S platností od 7. února 2005 došlo ke zdražení služeb České pošty. Známka na obyčejné psaní stojí od tohoto data 7,50 Kč. Necelé 3/5 populace správně uvedly cenu známky. 12 % lidí se nestačilo ještě rozkoukat a uvedlo, že známka stojí 6,50 Kč.
Ženy si myslí, že elektrická energie je dražší než muži
Lidé se domnívají, že 1 KWh elektrické energie je dražší, průměrně uváděli 4,98 Kč. Nejvíce se realitě blíží lidé ve věku 45 – 59 let, vyučení lidé bez maturity a lidé z Východních Čech. (Na základě údajů od poskytovatelů elektrické energie jsme zjistili, že cena za 1 KWh elektrické energie se pohybuje řádově mezi 4,0 a 4,4 Kč podle oblasti.) Cenu za 1 KWh nejvíce přestřelili mladí lidé ve věku 15 – 29 let, lidé se základním vzděláním a lidé z Jižní Moravy, kde přitom dosahuje cena za 1 KWh elektrické energie vůbec nejnižší hodnotu.
Rozporuplné výsledky
Dále se tazatelé agentury STEM/MARK ptali, kolik stojí vymalování obytné místnosti o ploše 20 m2 bílou barvou. Průměrná cena vymalování činila 784 Kč a prostřední hodnota výběrového souboru (tzv. medián) činila 500 Kč. Padali i extrémní hodnoty, např. pod 100 Kč (1 % respondentů) nebo naopak nad 3000 Kč (taktéž 1 % respondentů). Tuto otázku nelze srovnat s nějakou průměrnou tržní hodnotou, neboť záleží na tom, zda člověk provádí vymalování sám či si k tomu pozve specializovanou firmu, každopádně průměrná cena uváděná respondenty roste s přibývajícím vzděláním respondenta a klesá s jeho přibývajícím věkem.
Největší experti jsme přes jídlo
Ceny potravin, jak je známo, se obchod od obchodu liší. STEM/MARK se ptal na ceny konkrétních potravin v hypermarketech a supermarketech. Následující graf ukazuje průměrné ceny jednotlivých potravin zmíněné respondenty. Pro srovnání využili analytici společnosti STEM/MARK ceny ze tří obchodů v Praze a globálně lze říci, že zpravidla respondenti uváděli ceny srovnatelné s cenami zjištěnými v obchodech.
Sůl
Přestože je sůl nad zlato, lze kilo obyčejné soli pořídit mezi 6 a 7 korunami, přičemž respondenti průměrně uvedli cenu 7,95 Kč (medián = 7 Kč). Muži a mladí lidé ve věku 15 – 29 let se domnívají, že 1 kg soli se pohybuje k devíti Kč.
Rýže
Sortiment rýže se v porevolučních letech silně rozšířil. Dříve byla k dostání pouze klasická rýže v půlkilogramovém či kilogramovém balení v nebalené formě. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství variací od klasické nebalené rýže, přes porcovanou sáčkovou rýži apod. Cena kilogramové nebalené rýže se obchod od obchodu výrazně lišila. Průměrně dosahovala ceny 16,70 Kč, což je cena srovnatelná s tou, jakou zmiňovali respondenti.
Cukr – krupice
V souvislosti se vstupem ČR do EU došlo v minulém roce ke znatelnému podražení cukru. Ještě v loňském roce se kilogram cukru dal pořídit za 15 Kč, v letošním roce se cena cukru blíží 25 Kč. Respondenti uváděli průměrnou cenu 22,3 Kč.
Polotučné mléko
Litr polotučného trvanlivého mléka v balení Tetrapak se dá v Praze pořídit v průměru za 11,20 Kč. Respondenti uváděli průměrnou cenu 13,10 Kč.
Hladká mouka
Kilogram hladké mouky se dá v Praze pořídit v průměru za 8,70. Stejnou průměrnou cenu uváděli respondenti. Cenu nad 9 Kč/1 kg hladké mouky uváděli muži, mladí lidé ve věku 15 – 19 let a lidé se základním vzděláním.
Litr octa
Ocet zpravidla nepatří v domácnostech k často využívaným . Ocet je jedinou ze zkoumaných potravin, kde cena byla ve všech navštívených řetězcích stejná, a sice 7,90 Kč. Respondenti průměrně uváděli cenu 9,70 Kč. Nad 10 Kč ohodnotili cenu octa muži, mladí lidé ve věku 15 – 29 let a lidé se základním vzděláním.