Odhaduje se, že v každé společnosti má problémy se zrakem 4 až 8 % obyvatel. Existuje sice řada pomůcek, které jim mohou pomoci, ale jejich potřebami se dosud nezabývali erudovaní designéři. Proto vznikl projekt DESIGN DO TMY jehož cílem je předvést modely předmětů, které by mohly přispět ke zkvalitnění i zpříjemnění každodenního života našich postižených spoluobčanů.
Podle organizátorů se projektu zúčastnila řada vysokých škol, různých institucí a také se aktivně zapojily firmy Electrolux ČR, ETA, a. s. a Linet, spol. s r. o. Na výstavě v Národním technickém muzeu jsou „k ohmatání“ například čtyři upravené elektrospotřebiče značky ETA, jedna mluvící pračka Elektrolux, dva modely nových bezpečných sklokeramických varných panelů a další.
ETA a.s. na této výstavě představila čtyři upravené elektrické spotřebiče pro domácnost: vysavač prachu, napařovací žehličku, ruční šlehač a rychlovarnou konvici. Ovládací části jsou označeny různými hmatovými výstupky, které usnadňují orientaci a obsluhu výrobku zrakově postiženým. Např. hmatové výstupky označují stupeň regulace teploty u napařovacích žehliček, stupeň regulace otáček u šlehačů, spínač u vysavačů a varných konvic.
Na základě značného zájmu o zlepšení obsluhy domácích spotřebičů se vedení ETA a. s. rozhodlo, že většina úprav bude trvalou součástí i některých sériově vyráběných výrobků. Hmatové výstupky např. mohou usnadnit obsluhu žehličky i spotřebitelům, kteří bez brýlí nepřečtou text na termostatu.
Autory provedených úprav u výrobků ETA jsou specialisté firmy z útvaru Produkt managementu a designér MgA Zdeněk Veverka, který se v posledních letech podílel na většině úspěšných projektů firmy.
Výstava nových projektů pro zrakově postižené občany DESIGN DO TMY je umístěna v Muzeu hlavního města Prahy a v Národním technickém muzeu od 26. 4. – 31. 5. 2005. Autorka celého projektu PhDr. Lenka Žižková prohlásila, že tento projekt byl jedním z nejtěžších, na kterém kdy pracovala. Projekt Design do tmy zaujal i v zahraničí. Proto se rozhodla Česká centra, že nejlepší exponáty poputují po světě.
Ještě před pražskou výstavou byly uvedené elektrospotřebiče prezentovány na výběrové výstavě českého interiérového a exteriérového designu Czech this out!, konané12. – 20. 3. 2005 ve Vídni. Autorka a kurátorka této výstavy PhDr. Lenka Žižková nám k tomu sdělila:
Elektrospotřebiče ETA „pro nevidomé a slabozraké“ byly součástí plochy či „ostrova“ experimentů a nestandardních projektů, která nesla název Design Zone. Návštěvníci výstavy (bylo jich nějakých 76 000) byli poněkud v šoku, když se dověděli, že jde o běžné produkty upravené tak, aby byly vhodné pro nevidomé či slabozraké. Když si to přečetli a pochopili, o co jde, okamžitě měli tendenci vyzkoušet, zda je to pravda. Takže nám elektrospotřebiče (hlavně vysavač) brali z výstavní plochy k elektrickým zásuvkám a pouštěli ho. Na štěstí nic nezničili. My sami jsme pak demonstrativně veřejně používali žehličku k žehlení triček informátorů.
Po skončení výstav v České republice se všechny vystavované elektrospotřebiče převezou do USA, aby se Američanům představily od června do září 2005.
– red –