Hlavní město České republiky je nejjasnější hvězdou v souhvězdí nových členských zemí EU, za kterou poputují zahraniční investoři. Vedle ní blednou i takové veličiny, jako je Velká Británie a Londýn. Vyplývá to z průzkumu nezávislé britské poradenské firmy CEBR.
Nejpřitažlivější místa pro investice v Evropské unii se nacházejí v osmi nově přijatých zemích na východě kontinentu. „Průměrný region ve Spojeném království je investičně atraktivní ve srovnání s průměrem hlavních členských zemí EU, ale není tak přitažlivý, jako východoevropské členské země EU,“ tvrdí výzkumná zpráva Střediska pro hospodářský a obchodní výzkum (CEBR), jedné z předních analytických a poradenských soukromých agentur ve Velké Británii.
Za nejzajímavější region pro zahraniční investice zpráva označuje Prahu, když její potenciál pro zahraniční investice vyhodnotila na 178 % průměru EU. Za ní se umístily Budapešť a Bratislava. Na opačném konci žebříčku skončila francouzská Korsika (48 %).
CEBR hodnotí 223 regiony v Evropské unii pomocí indexu, který zohledňuje výhledy hospodářského růstu, úroveň vzdělání místních obyvatel, velikost trhu a schopnost plnit kritéria programů EU stanovená pro dotace regionů. Hodnota indexu 100 % je průměr za všechny regiony Unie.
„Jako celek se Velká Británie drží v atraktivitě pro investice v průměru EU,“ píší autoři zprávy. „Z celkem hodnocených 37 regionů Spojeného království je 32 oblastí v průměru, dalších pět – vnitřní Londýn, Vysočina a ostrovy, Berkské hrabství, Buckinghamské hrabství a Oxfordské hrabství – se nacházejí v první čtvrtině žebříčku.“
V hodnocení „celých“ států si Velká Británie stojí velmi vysoko ve srovnání se svými tradičními konkurenty. Je o pět míst výše než Německo, o osm výše než Francie a o 11 výše proti Itálii. „Nicméně – je až třináctá mezi všemi 25 členskými státy EU,“ konstatuje CEBR.
Ligu členských států Unie vede Litva. Nejvýše ze „starých“ členů je Irsko – na šestém místě, na 10. místě skončilo Dánsko a více starších členů Unie se do první desítky nevešlo. Poslední je Malta, před ní Itálie a třiadvacáté skončilo Portugalsko.
„Východoevropské regiony vstoupily do Unie s vysoce vzdělanou pracovní sílou za nižší mzdy, než jaké jsou na západě,“ vysvětluje Jonathan Said z CEBR. „Pokračování přílivu zahraničních investic na východ může znamenat důležitý obrat pro stagnující evropskou ekonomiku. Kromě toho, že zvyšují celkové tempo růstu, měly by východoevropské regiony přivést západní země k přehodnocení jejich strategie a zvýšení jejich konkurenceschopnosti.“
CEBR vznikla v roce 1992. Věnuje se hospodářskému výzkumu a v současné době poskytuje poradenské služby soukromým společnostem, finančním institucím, vládním a regionálním správním orgánům a Evropské komisi. Analýzy a předpovědi vývoje britské ekonomiky od CEBR cituje mj. také britské ministerstvo financí.
„Ať již mají či nemají analytici CEBR stejný názor jako skuteční potenciální investoři, jejich názor koresponduje také s náhledem londýnských dealerů na českou měnu,“ hodnotí analytickou zprávu Markéta Šichtařová, šéfekonomka poradenské firmy Next Finance, v souvislosti s posilováním kursu koruny. „My se závěry souhlasíme minimálně v tom smyslu, že rok 2005 přinese opravdu značný příliv přímých zahraničních investic do České republiky ve výši 200 až 225 miliard korun.“
– jef –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.