ICT

Výroba osobních počítačů v IBM už patří minulosti

Více než rok se dařilo společnosti IBM udržet v tajnosti rozhovory s čínskou společností Lenovo o tom, že jí hodlá prodat svou divizi osobních počítačů. Počátek tohoto týdne rozptýlil všechny nepotvrzené zprávy minulých dní. Neuvěřitelné se stalo skutečností: International Business Machines, legenda, která se přičinila o to, aby computery opustily vědecká pracoviště a staly se nezbytnou součástí našich kanceláří i našich domovů, opouští definitivně tento segment.

Překvapivá událost se však možná dala předvídat. V minulých letech se IBM postupně zbavilo několika svých továren vyrábějících osobní počítače. Přestože společnosti patřily v současnosti asi 4 % světového trhu s osobními počítači, což se rovná třetí příčce za společnosti Dell a Hewlett Packard, jednalo se spíše o čestné místo na špičce.

Mění se strategie
Současná situace je totiž taková, že na osobních počítačích nejvíce vydělávají firmy jako Microsoft nebo Intel. Jejich programy a čipy jsou totiž standardními součástmi většiny osobních počítačů, co jich na světě existuje.

V tomto IT segmentu se v příštích letech neočekává žádný zvláště výrazný růst. Spíše stagnace. Trh je pozvolna naplňován, poptávka v celosvětovém měřítku klesá a firmy mají nižší ziskové marže. IBM tedy činí z podnikatelského hlediska v podstatě jedinou rozumnou věc. Prodej divize osobních počítačů navíc koresponduje se současnou strategií společnosti: nabídnout klientům něco navíc. Konkrétně se jedná o konzultační servis, který má zákazníkovi pomoci zvýšit jeho efektivitu. Už v roce 2002 proto IBM koupilo za 3,5 mld. USD (81 mld. Kč) firmu PricewaterhouseCoopers Consulting. Zároveň se chce IBM soustředit na produkci chipů a sofistikovaných datových systémů.

Centrála se stěhuje do New Yorku
Čínské společnosti Lenovo byla již v minulých dnech často přisuzována role nejpravděpodobnějšího kupce divize osobních počítačů. Zvěsti se nakonec ukázaly jako pravdivé.

Lenovo, známé z dřívějška také pod jménem Legend, je největším čínským producentem osobních počítačů. V portfoliu společnosti jsou však i jiné komodity, včetně mobilních telefonů. Lenovo vzniklo v roce 1984 a dlouho vyrábělo lacinou počítačovou techniku, jejíž využití nepřekročilo hranice rodné Číny. Firma je z velké části ve státním vlastnictví. V poslední době se Lenovo rozhodlo zvýšit kvalitu svých výrobků a zahájit expanzi za hranice domoviny.

S touto strategií jasně koresponduje nákup „nechtěné” produkce od IBM. Celkově za tuto akvizici zaplatí 1,75 mld. USD (40,6 mld. Kč). Částka se skládá z hotových peněz, z akcií a také z půl miliardy dluhů, jež na sebe Lenovo převezme. IBM bude mít v novém podniků 18,9% vlastnický podíl. Ten zaručuje mimo jiné kontinuitu a kvalitu výroby: ještě pět let se budou vyrábět osobní počítače se značkou IBM. IBM bude rovněž dvorním dodavatelem některých komponent.

Kolem 10 tisíc zaměstnanců přejde pod čínské velení. Jedná se mimo jiné téměř 2 500 zaměstnanců ze Spojených států amerických, designerů, obchodníků a marketingových specialistů. Ředitelství společnosti přesídlí z Pekingu do New Yorku. Roční obrat je do budoucna odhadován na 12 mld.USD ročně.

-čzb-

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!