Průmysl

Nejslavnější skotská whisky mění majitele

Glenmorangie je nejprodávanější sladovou whisky ve Velké Británii. Její sláva překročila hranice Lamanšského průlivu a firma stejného jména je šestým největším producentem whisky na světě. Tajemství temně zlatavého moku přísně střeží 16 mužů, kteří jsou mezi zasvěcenci známi jako Šestnáct mužů z města Tain. Ostrovní království je proto v těchto dnech víc než překvapeno zprávou, že Glenmorangie je na prodej.

Ještě před dvaceti lety se na londýnské burze obchodovalo mimo jiné s akciemi osmi tuzemských výrobců whisky. Dnes už se tu prodávají jen akcie Glenmorangie. Firmy, jejíž tradice sahá až do roku 1843. Samotná výroba whisky byla v kraji kolem města Tain zahájena ještě skoro o 150 let dříve.

Rodinné zlato na prodej
Přes 50 % akcií patří rodině Macdonaldových, jež má společnost v držení po více než sto let. Všechno nyní nasvědčuje tomu, že Glenmorangie skončí v rukou některého z nadnárodních koncernů zabývajících se výrobou a distribucí destilátů. A to i navzdory tomu, že Glenmorangie rozhodně netrápí špatné hospodářské výsledky.

Když Glenmorangie uzavírala letos v červnu fiskální rok, hlásila čistý zisk ve výši 2,812 mil. GBP (132,6 mil. Kč), tedy o 8,5 % vyšší než v předcházejícím roce. V současnosti zaměstnává na 390 lidí a ročně vyšle na světové trhy na 1,6 milionu lahví whisky několika oblíbených značek. Z nich nejproslulejší je ta desetiletá, která se vyrábí z ječmene zrajícího na skotské Vysočině a za pomoci tamější rašeliny.

Kdo bude ten šťastný?
Již zmiňovaný podíl akcií si mezi sebe v současnosti dělí 15 členů rodinného klanu. Nicméně již po 10 let ani jeden z nich neusedl v představenstvu společnosti. Rodinný majetek se více méně stal jenom zdrojem příjmu. Možná i proto, že prestiž už nehraje takovou roli, rozhodla se rodina podíl prodat. První odhady uvádějí, že Glenmorangie má kupní hodnotu převyšující 300 mil. GBP, z nichž dobrá třetina padne do rukou právě Macdonaldům.

Zájemců je hned několik. Prvním v řadě je společnost Brown-Forman ze Spojených států amerických, jinak výrobce whiskey Jack Daniels. Této firmě patří v současnosti 10 % Glenmorangie a stojí rovněž za úspěchy, jež tato whisky slaví v USA. Dalšími zájemci s jistou nadějí na úspěch jsou Bacardi a Diageo. Je docela možné, že většinoví vlastníci Glenmorangie rozpoutají takovou malou válku, v níž se budou vršit jedna vyšší nabídka za druhou. Ostatně Británie prý prožívá pro výrobce whisky tak příznivé roky, jaké nepanovaly téměř po dvě století. Tím spíš se milovníci té se značkou Glenmorangie nemusejí obávat, že zmizí z trhů. To jen jedna z legend se opět převlékne do globalizačního kabátku.

-čzb-

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!