Společnost SkyNet ohlásila, že participuje na návrhu projektu národního výzkumného centra „Institut teoretické informatiky“ zaměřeného na fundamenty moderních informačních technologií.
Institut teoretické informatiky je ojedinělý projekt v oblasti informatiky a informačních technologií, na kterém se budou podílet významné české univerzity spolu s ústavy Akademie věd České republiky a podporovat jej budou i komerční subjekty s různorodým zaměřením. Nosnou ideou je právě propojení nejlepších výzkumných pracovišť v České republice v oblasti teoretické informatiky se silnými industriálními partnery, pro které je aplikovaný výzkum nevyhnutelnou podmínkou dalšího růstu.
„Pro posílení vývojových aktivit naší společnosti jsme navázali spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně a participujeme také na návrhu národního výzkumného centra. V rámci své činnosti musíme řešit komplexní problémy zahrnující více oblastí teoretické informatiky a máme zájem ovlivnit priority výzkumu,“ řekl Mgr. Karel Taft, předseda představenstva SkyNet, a.s.
Společnost SkyNet se zapojí do projektu jako jeden z vybraných komerčních subjektů finanční podporou, kde návrat očekává v aplikaci výsledků vědeckého výzkumu v rámci svého podnikatelského záměru.
Předmětem výzkumné činnosti jsou metody, algoritmy a struktury teoretické informatiky a jejich aplikace v informačních technologiích, např. v problematice rozsáhlých sítí, problémech bezpečnosti, spolehlivosti a optimalizace konkrétních úloh. Budou zkoumány vybrané vlastnosti diskrétních, geometrických a náhodných struktur, které jsou relevantní nebo přímo využitelné pro vývoj nových metod a algoritmů v oblasti informačních technologií a globálních sítí.
Předmětem výzkumného centra není vývoj konkrétních produktů a řešení. Výsledky výzkumu budou veřejně dostupné ve formě vědeckých publikací. Veřejně dostupné budou i výsledky dosažené v rámci diplomových prací magisterských studentů, kteří se budou podílet i na praktickém ověřování efektivity navržených algoritmů na průmyslových datech. Industriální partneři budou moci tyto poznatky využít při vývoji komerčních produktů, na které se již vztahují jejich vlastní licenční podmínky.
„Volba komerčních partnerů nebyla náhodná a byla striktně podřízena dvěma požadavkům. Mezi ně patří schopnost a potřeba využít výsledky vědeckého výzkumu centra v praxi a dále ekonomická síla a postavení na trhu, které umožní zavést nové technologie do praxe,“ uvedl doc. RNDr Antonín Kučera, Ph.D. z Masarykovy univerzity.
Zakládajícími subjekty centra jsou Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze; Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, Fakulta informatiky Masarykovy univerzity v Brně, Matematický ústav Akademie věd ČR, Ústav informatiky Akademie věd ČR. Industriálními partnery centra jsou firmy SkyNet, a. s., NetCentrum, s. r. o., Ginger Alliance, s. r. o., Škoda Plzeň, a. s., a Mitsubishi Electric Research Laboratories (Cambridge, USA).
– red –