Další známkou vzestupu amerického hospodářství je skutečnost, že americké podniky plánují na příští tři měsíce vzestup počtu přijímaných zaměstnanců, což bude zkouškou věrnosti pracovních sil. Podle nových průzkumů společnosti Accenture si pracovníci nejsou jisti, zda se mají poohlédnout po nových pracovních příležitostech nebo zůstat u současných zaměstnavatelů.
Globální průzkum u 954 vedoucích pracovníků odhalil, že 83 procent společností ve Spojených státech plánuje na příští tři měsíce přijímání nových pracovníků. Téměř jedna čtvrtina (22 procent) prohlásila, že nábor pracovních sil již provádějí.
Předpověď zaměstnanosti v USA je nejlepší z 10 zkoumaných zemí, přičemž následují Kanada, Austrálie, Japonsko a Velká Británie. Nejméně pozitivní je předpověď zaměstnanosti pro Francii a Španělsko.
Očekává se, že rostoucí nábor nových pracovních sil bude zkouškou věrnosti amerických pracovníků. V průzkumu vedeném mezi 508 americkými pracovníky zaměstnanými na plný úvazek, který byl proveden přibližně ve stejné době jako studie mezi vedoucími pracovníky, respondenti uváděli, že nejsou rozhodnuti, zda si přejí dlouhodobě setrvávat v současném zaměstnání. Více než polovina (55 procent) respondentů uvedla, že plánují zůstat v aktuálním zaměstnání déle než 10 let. 40 procent zároveň plánuje odchod během dalších pěti let.
Přes tuto nejistotu respondenti prozradili, že se na svou pracovní budoucnost a svou pozici dívají optimisticky — 87 procent respondentů věří, že jejich pozice bude existovat pět až 10 let, zatímco pouhých 11 procent uvedlo přesvědčení, že jejich místo nebude existovat dlouho.
Pracovníci, kteří uvedli, že mají v plánu opustit své současné zaměstnání během příštích pěti let, poukázali na řadu faktorů, které by je přiměly zůstat. Primárním důvodem uvedeným téměř třemi čtvrtinami (71 procent) respondentů bylo více peněz, následovaly příležitosti postupu (58 procent) a jiný šéf nebo manažerský tým (30 procent). Dvacet sedm procent uvedlo, že zůstanou v současném zaměstnání, pokud budou mít lepší nebo častější školení, avšak přes polovinu (51 procent) ze všech respondentů uvedlo, že jim zaměstnavatelé neposkytují školení zvyšující kvalifikaci.
„Vstupujeme do dynamického období pracovního trhu,“ řekl Ed Jensen, partner z oblasti Human Performance společnosti Accenture. „Přestože tato zjištění prokazují, že si mnoho zaměstnanců přeje zůstat, ostatní bude lákat zlepšující se hospodářství a nabídky lepšího ohodnocení. Zaměstnanci by měli své nadání chránit: ubezpečit se, zda jejich ohodnocení a programy zaměstnaneckých výhod zůstávají na úrovni konkurence. Zaměření na školení a další příležitosti k personálnímu rozvoji společně s posílením dialogu zaměstnance s vyšším managementem před konkurenční nabídkou může vést k dalšímu posílení spokojenosti a věrnosti zaměstnanců.“
Společnost Accenture vedla pohovor s 954 vyššími vedoucími pracovníky v řadě největších organizací na světě, ve všech zásadních odvětvích a ve veřejném sektoru ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Francii, Itálii, Španělsku, Austrálii, Japonsku a Kanadě. Respondenti zahrnují vedoucí pracovníky na nejvyšší úrovni managementu (vedoucí pracovníci „C-suite“) i vedoucí klíčových funkčních oblastí, jako je například personalistika. Pro letošní telefonický výzkum byla práce v terénu prováděna mezi zářím 2003 a prosincem 2003.