Zhruba 200 milionů korun na činnost Marketingové agentury, jejíž cílem je identifikace a propagace potravinářských produktů českého původu, budou patrně v příštím roce jedinou státní podporou, které se dostane potravinářům od Ministerstva zemědělství ČR (MZe) v rámci rozpočtu na příští rok. Pro Potravinářskou komoru ČR je přitom efektivní existence agentury prioritou, komora také její vznik iniciovala a spolupracovala na podkladech týkající se její činnosti na základě zkušeností, které získali představitelé PK v zahraničí.
Jednou z aktivit Marketingové agentury bude také podpora propagace kvalitních domácích potravin označovaných logem KlasA. Držitelem této značky je v současné době 189 potravinářských výrobků. Podniky přitom dosud přihlásily 342 produktů, z nichž 34 ministerstvo zemědělství, které značku KlasA propůjčuje, zamítlo. Značku KlasA mohou získat pouze takové potravinářské výrobky, která byly stoprocentně vyrobeny na území ČR a mají příslušný vysoký podíl tuzemské suroviny. Takové produkty jsou zároveň odrazem konkurenceschopnosti domácí potravinářské produkce v soutěži s výrobky původem z EU.
Na vstup do EU je přitom podle PK drtivá většina rozhodujících výrobců potravin v ČR připravena dobře, konkurenceschopnost oboru, i kvůli tomu, aby byl na trh schopen dodávat kvalitní produkci, mimo jiné identifikovatelnou značkou KlasA, je však třeba stále rozvíjet. Z tohoto pohledu vnímá PK jako nepochopitelné stanovisko zemědělského výboru parlamentu, který odmítl zakomponovat do rozpočtu MZe na příští rok podpůrné dotační programy pro potravináře.
„Zemědělský výbor sice vyjádřil pro naše požadavky pochopení, s poukazem na nedostatek finančních prostředků je však odmítl. My jsme přitom potřebovali jen zhruba 300 milionů korun na dokončení probíhajících programů na podporu konkurenceschopnosti, zejména týkající se dodržování evropských hygienických a technologických standardů EU. Podpora zemědělců je nesrovnatelná, rozpočet MZe na příští rok je zhruba 24 miliard korun a další prostředky ještě přijdou z Bruselu,“ konstatoval prezident PK Jaroslav Camplík.
Dotační programy na podporu potravinářství byly v letošním roce soustředěny do variant dotačního titulu 13 a, b a c. To bylo také předpokladem pro možnost dalších finančních prostředků na tyto účely z národních zdrojů. Pravidla EU totiž umožňují pokračování těch dotačních titulů, které v kandidátských zemích fungovaly alespoň rok před vstupem do EU, ještě po dobu dalších tří let.
– red –