Bytová situace obyvatel ČR
Nejvíce obyvatel v České republice (42%) bydlí ve vlastním domě. 17% obyvatel bydlí ve vlastním bytě a zhruba stejný počet obyvatel v bytě družstevním. Oproti šetření z roku 2001 nyní poklesl počet lidí žijících v obecních, státních nebo podnikových nájemních bytech a naopak je nyní více lidí žijících ve vlastním bytě.
Z hlediska typu zástavby lidé nejvíce bydlí v rodinném domě (samostatném domě) a to více na venkově (25%) než ve městě (17%). Dále více jak jedna třetina obyvatel v České republice bydlí na sídlišti a 16% ve starší blokové zástavbě. Z hlediska dělení podle krajů je samozřejmé, že nejvíce lidí žijících na sídlištích je v Praze – dokonce 62% a na druhém místě je kraj Moravskoslezský – 51%.
Grafy:
Ke kterému typu vlastnictví patří váš dům?
Ke kterému typu zástavby patří váš byt, dům?
Celková spokojenost s bydlením je v České republice poměrně vysoká – spokojeno je více jak 84% obyvatel. Největší míru spokojenosti vykazuje skupina důchodců.
Více jak jednu polovinu obyvatel žijících ve vlastním domě nejvíce trápí nutnost vysokých investic do oprav. Naopak problematika vysokého nájemného se dotýká zejména lidí žijících v nájemních bytech nebo v podnájmu – samozřejmě domácnosti s příjmy nad 30 000Kč tento problém tak nevnímají. Lidé, kteří žijí ve starší blokové zástavbě zase velmi často trápí nedostatky v technickém vybavení bytu a zejména mladí lidé jako problém uvádí velikost bytu, respektive velikost některých místnosti.
Výdaje na bydlení vzhledem ke kvalitě bydlení se nyní zdají vysoké respektive poměrně vysoké necelé polovině obyvatel České republiky (49%). Oproti šetření v roce 2001 zde došlo k poklesu a to z 55%. Výdaje na bydlení vzhledem ke kvalitě bydlení se zdají velmi vysoké zejména obyvatelům Zlínského a Moravskoslezského kraje. Rozdíly jsou také patrné v případě dělení podle příjmu – samozřejmě lidem s nižšími příjmy se výdaje na bydlení zdají vyšší.
Z hlediska úlohy státu v oblasti bydlení se nejvíce obyvatel v České republice domnívá, že stát má pomáhat optimálnímu fungování trhu s byty (91%). Podle 79% lidí by se stát měl starat o bydlení chudších občanů – tento názor zastávají nejvíce právě ekonomicky neaktivní. S názorem, že bydlení je starostí každého občana, souhlasilo celkem 77% lidí. V tomto případě byl nejvýraznější rozdíl v názorech lidí z hlediska dělení podle velikosti obce a to s rostoucí velikostí obce s tímto výrokem souhlasilo méně lidí. Oproti šetření v roce 2001 nyní výrazně narostl souhlas s výrokem, že by stát měl úplně převzít zodpovědnost za bydlení (nárůst z 29% na 40%). Obyvatelé České republiky naopak nejméně souhlasili s výrokem, že vláda má ujasněný záměr v řešení bytové situace.
Situace v oblasti koupě a stavby nemovitostí
Z hlediska koupě nemovitosti je nejvíce těch obyvatel, kteří v současné době kupují nebo plánují koupi bytu v horizontu 2-3 let (celkem 7%). Koupi bytu nejvíce plánují mladí lidé a větší potenciál jsme zaznamenali samozřejmě ve větších městech. Dále 2% lidí plánují koupi rodinného domu a 2% plánují koupi pozemku.
Stavbu rodinného domu plánuje celkem téměř 5% obyvatel. Z toho častěji jsou to mladí lidé do 29 let a z hlediska dělení podle velikosti místa bydliště, jsou to obyvatelé menších obcí (s počtem obyvatel 500 – 2000). Lidé uváděli, že stavbu budou realizovat buďto vlastními silami nebo spoluprácí s živnostníky. Možnost stavby na klíč uvedlo nejméně lidí.
Modernizace a rekonstrukce nemovitostí
V současné době provádí nebo plánuje v horizontu 2-3 let modernizaci (rekonstrukci) nemovitosti celkem 29% obyvatel České republiky. Modernizaci nejvíce plánují lidé ve věku 30 – 44 let s vyššími příjmy. Z hlediska dělení podle krajů je plánovaná modernizace objektů nejvyšší v Moravskoslezském kraji (dokonce 38%).
Obyvatelé České republiky obecně nejčastěji uváděli, že budou modernizovat koupelnu, okna a dveře, podlahy a dlažby. U modernizací rodinných domů jednou z hlavních položek byla také modernizace (rekonstrukce) střechy, střešní krytiny.
Graf:
Co konkrétně modernizujete, rekonstruujete?
– vg –