V závěru roku 2002 budou domácí výrobci lihovin stáčet poslední lahve s označením „tuzemský rum“. Od roku 2003 si budeme zvykat na nové označení „tuzemák“. Společnost Stock Plzeň – Božkov při této příležitosti připravila speciální „rozlučkovou“ edici nejoblíbenějšího rumu v České republice – Rumu Božkov. „Božkovský rum s plachetnicí se vyrábí již 55 let. Pro rozloučení s takovou tradicí jsme se rozhodli přijít s něčím mimořádným. Doufáme, že se limitovaná edice stane i sběratelskou raritou,“ uvedl generální ředitel Stocku Plzeň – Božkov Martin Petrášek.
Speciální edice Rumu Božkov je stáčena výhradně do půllitrových lahví, které jsou určeny především pro maloobchod. Prodávána bude za stejnou cenu jako běžný Rum Božkov. Spolehlivým poznávacím znakem speciální edice Rumu Božkov jsou zvláštní etikety. Na přední etiketě je zachován tradiční motiv plachetnice, etiketě však vévodí výrazný nápis „Naposled!“. Etiketu doplňují „evropské“ atributy – žluté hvězdy na modrém pozadí, které označují hlavního „viníka“ přeměny tuzemského rumu na tuzemák. Pozměněna je i zadní etiketa, která nese logo „Loučení s rumem 2002“.
Výroba speciální edice Rumu Božkov je součástí série aktivit, které v letošním roce Stock Plzeň – Božkov organizuje pod souhrnným názvem „Loučení s rumem 2002“. Pro rozlučku s jednou z nejoblíbenějších lihovin v České republice například připravila společnost ve spolupráci s renomovanými barmany koktejl Rumpík, jehož základní složkou je právě Rum Božkov. Lahodný a zároveň velmi jednoduchý koktejl si mohou zákazníci namíchat přímo doma podle receptu, který je umístěn na visačkách lahví Rumu Božkov. V polovině září se navíc rozběhne v Denících Bohemia soutěž s Rumem Božkov, jejíž vítěz získá 55 tisíc korun.
Rum Božkov se ve Stocku Plzeň – Božkov vyrábí od roku 1948 a již tehdy se na jeho etiketě objevila tolik známá plachetnice. Rum Božkov je nejoblíbenějším tuzemským rumem v zemi se zhruba dvacetiprocentním tržním podílem ve své kategorii. Popularita Rumu Božkov v posledních letech výrazně roste – jen loni se jej prodalo rekordních 4,8 milionu litrů. Tuzemský rum přitom tvoří zhruba pětinu celkové spotřeby lihovin v České republice.
Všichni čeští výrobci se do roku 2003 budou muset vyrovnat s předpisy Evropské unie, podle nichž tuzemské rumy, vyráběné většinou z melasového či obilného lihu, nebudou mít právo na označení rum. Takový název mohou podle pravidel EU nést jen produkty, jejichž základem je destilát z cukrové třtiny. Rozhodující výrobci tuzemského rumu, kteří jsou sdruženi v Unii výrobců lihu a lihovin, se již dohodli, že tato kategorie ponese nově druhové označení „tuzemák“. Ten se bude od roku 2003 ve Stocku Plzeň – Božkov vyrábět pod názvem Božkov tuzemský.
Stock Plzeň – Božkov navíc již v roce 2000 uvedl na trh Key Rum, který obsahuje jemný destilát z cukrové třtiny dovážený přímo z karibské oblasti a plně tak odpovídá evropským normám.