Druhý ročník celosvětového finále soutěže Podnikatel roku, kterou pořádá společnost Ernst & Young, se uskutečnil ve dnech 30. května až 2. června 2002 v Monte Carlu. O titul „World Entrepreneur of the Year“ se ucházeli zástupci 22 společností, kteří byli vítězi národních kol soutěže Podnikatel roku 2001. O vítězi rozhodovala desetičlenná porota složená z osobností z celého světa.
Vítězem celosvětového finále se stal zakladatel společnosti BrainLAB, Němec Stefan Vilsmeier, jehož firma zabývající se vývojem softwaru pro neurochirurgii se v průběhu 90. let stala jedním ze dvou hlavních světových hráčů na poli pokročilých medicínských technologií.
Počátky podnikatelského úspěchu Stefana Vilsmeiera se váží ke konci 80. let, kdy jako devatenáctiletý student vyvinul první software pro plánování neurochirurgických zákroků na světě, fungující na bázi menu. Tento software byl následně v roce 1990 poprvé úspěšně vyzkoušen na univerzitě ve Vídni. Společnost BrainLAB, kterou Stefan Vilsmeier záhy na to založil, pak zaznamenala dynamický rozvoj a již v roce 1993 uskutečnila první úspěšné obchodní transakce a například v roce 1994 byl její softwarový systém instalován v Číně.
V roce 1997 získala společnost BrainLAB certifikaci amerického úřadu FDA (Food and Drug Administration), která potvrdila prvotřídní kvalitu jejích produktů. Společnost BrainLAB dnes zaměstnává více než 400 lidí a působí ve 12 zemích s tím, že v Německu, Itálii, Španělsku, Koreji, v Jižní Americe a na Tchajvanu jí patří více než 70% podíl na trhu.
Desetičlennou porotu, která rozhodovala o vítězi celosvětového finále soutěže Podnikatel roku, vedl prezident Nasdaq International, John Wall. V porotě letošního světového finále Podnikatel roku zasedla i Kateřina Forstingerová, generální ředitelka brněnské společnosti Moravia IT, firmy která se zabývá překlady a lokalizací počítačových systémů, a vítězka soutěže Podnikatel roku 2000 v České republice. Kateřina Forstingerová jako jediná v porotě zastupovala střední a východní Evropu.
Hlavním kriteriem soutěže byl růst obratu, zisku a počtu zaměstnanců v posledních třech letech. Porota vybírala z 22 zástupců z firem celého světa. Českou republiku reprezentoval Zdeněk Jandejsek, předseda představenstva a ředitel společnosti Rabbit Trhový Štěpánov a vítěz druhého ročníku českého kola soutěže Podnikatel roku 2001. Firma Rabbit Trhový Štěpánov se zabývá výrobou a zpracováváním králičího masa, drůbežího masa a uzenin. Ve svém oboru si společnost Rabbit získala významné postavení nejen na českém trhu, ale pronikla na zahraniční trhy, jako ve Švýcarsku, Německu, Belgii, Nizozemí, Itálii, Francii a Polsku.
Dne 3.dubna 2002 vyhlásila společnost Ernst & Young třetí ročník soutěže Podnikatel roku v České republice. Smyslem soutěže je ocenit práci lidí, kteří se vytrvalostí a odvahou zasloužili o vybudování a úspěšný rozvoj svých vlastních podniků. Soutěže se měli šanci zúčastnit všichni podnikatelé, kteří aktivně působí ve vedení firmy, která existuje nejméně tři roky, v roce 2001 měla alespoň 20 zaměstnanců a jejímž jsou alespoň 10% vlastníkem. Vítěz třetího ročníku soutěže Podnikatel roku bude vyhlášen na slavnostním banketu v říjnu tohoto roku. Více informací mohou zájemci získat na internetových stránkách www.podnikatel-roku cz.
Mezinárodní soutěž Podnikatel roku založila společnost Ernst & Young v roce 1986 ve Spojených státech, kde je dnes nejvýznamnější soutěží svého druhu. V loňském roce se poprvé uskutečnilo vedle národních soutěží i celosvětové finále soutěže Podnikatel roku. Cílem soutěže Podnikatel roku není zvolit nejúspěšnějšího manažera, nejlepšího bankéře či ředitele podniku, ale ocenit lidi, kteří se díky svému úsilí a schopnostem zasloužili o vybudování a úspěšný rozvoj svých firem.