Podle analýzy společnosti Ernst & Young se v průběhu loňského roku zvýšil počet společností, které varovaly, že jejich zisk bude nižší, než původně očekávaly. Ve srovnání s rokem 2000 došlo k nárůstu počtu těchto firem o 117 % na 520 firem. Jde o nejvyšší procento od ledna 1998, kdy začal být tento údaj sledován. V posledním čtvrtletí loňského roku se počet firem, které varovaly před poklesem svého zisku, zvýšil o 10 % na rekordních 149 firem.
Dopad událostí 11. září
Více než 40 % firem, které zveřejnily varování v posledním čtvrtletí roku, přisuzuje zhoršení své situace zářijovému teroristickému útoku na americká města, následnému poklesu turistiky a spotřebitelské důvěry a problémům v dopravě. Snížená očekávání investorů v tomto období vedla k mírnější reakci na ceny akcií, než tomu bylo dříve. Z tohoto důvodu došlo k poklesu cen akcií první den obchodování po uveřejnění varování firem o možném poklesu zisku průměrně pouze o 14%, kdežto v předchozích obdobích činil tento pokles až 25 %.
Oblast softwaru zaznamenala nejvyšší počet varování
Přestože sektor softwarů a počítačových služeb v daném období opět přispěl nejvyšším celkovým počtem varování (19, tedy podílem 13 %), na celkovém počtu varování však podíl tohoto sektoru poklesl. Naopak podíl počtu varování v oblasti strojírenství a techniky vzrostl z 8 ve třetím čtvrtletí na 13 ve čtvrtém čtvrtletí 2001. Počet varování společností z oblasti domácích potřeb a textilu například výrazně vzrostl ze čtyř na čtrnáct, což je téměř čtvrtina sledovaných společností v daném sektoru (14 ze 64). K růstu počtu varování došlo podle Ernst & Young také v oblasti chemického průmyslu a dopravy.
Z výzkumu Ernst & Young dále vyplývá skutečnost, že pokles zisku již nepostihuje odvětví softwaru a počítačových služeb, IT hardwaru a telekomunikací, která byla v minulosti výrazně postižena propadem zisku. K ohroženým odvětvím dnes patří spíše strojírenství a technika, chemický průmysl, zábavní průmysl a media. Odvětví telekomunikačních služeb nezaznamenalo poprvé ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku žádná varování ohledně poklesu zisku.
Předpokládaný vývoj v roce 2002
- Přes nepříznivý trend v loňském roce Ernst & Young očekává, že počet varování v prvním čtvrtletí roku 2002 zaznamená značný pokles. Tato očekávání vycházejí z trendu, který se projevil v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy v říjnu 2001 varovalo před poklesem zisku rekordních 68 firem, v listopadu počet společností poklesl na 49 a v prosinci na 32.
- V nejisté atmosféře, která bude v několika následujících čtvrtletích panovat, bude docházet k mimořádným tlakům na ziskovou marži. Obrat a ceny budou nadále stagnovat nebo klesat, kdežto pevné náklady jako mzdy neustále stoupají. Tato situace bude náročná zvláště pro manažery, kteří získávali podnikatelské zkušenosti během posledních deseti růstových let, kdy snižování nákladů nebylo takovou prioritou.
- Zároveň všechna odvětví průmyslu zasahují problémy likvidity a peněžních toků. Nejenže se zákazníci snaží odkládat platby, dodavatelé zároveň tlačí na včasné úhrady plateb. V důsledku toho již tradiční účetní modely nestačí. Cash flow je třeba modelovat a hodnotit každý týden.
- Dostupnost levných úvěrů v minulých letech vedla ke vzniku příliš mnoha zadlužených podniků. Jakékoli zvýšení úroků v budoucnosti nepochybně omezí úvěrové dohody i schopnost společností splácet. Příliš často je zde podle Ernst & Young skutečnou příčinou problémů neschopnost vzít včas danou situaci na vědomí.