Obchod

Obliba kvalitních tuzemských rumů roste

Tuzemský rum, který musí koncem příštího roku změnit název, aby Česká republika vyhověla pravidlům Evropské unie, zažívá nebývalou renesanci. Poptávka spotřebitelů po kvalitních tuzemských rumech v posledních letech výrazně roste. Důkazem toho je například zájem o tradiční Rum Božkov od společnosti Stock Plzeň – Božkov, který je nejoblíbenějším rumem v České republice. Rum Božkov již třetí rok po sobě prolomí hranici rekordního prodeje. Zatímco v loňském roce se prodalo 3,8 milionu litrů Rumu Božkov, letos se jeho odbyt vyšplhal až na 4,8 milionu litrů, což představuje meziroční nárůst o více než čtvrtinu.

Všichni čeští výrobci se do roku 2003 budou muset vyrovnat s předpisy Evropské unie, podle nichž tuzemské rumy vyráběné většinou z melasového či obilného lihu, nebudou mít právo na označení rum. Takový název mohou podle pravidel EU nést jen produkty, jejichž základem je destilát z cukrové třtiny. Rozhodující výrobci tuzemského rumu, kteří jsou sdruženi v Unii výrobců lihu a lihovin, se přitom již dohodli, že tato kategorie ponese nově druhové označení „tuzemák“. „Tento název by měl být do legislativy zanesen v průběhu roku 2002,“ uvedl prezident Unie a výrobní ředitel Stocku Plzeň Vladimír Steiner.

V České republice patří tuzemský rum, vedle vodky a hořkých a bylinných lihovin, k vůbec nejoblíbenějším lihovinám. Rum má zhruba pětinový podíl na domácí spotřebě lihovin a Rum Božkov je s přibližně dvacetiprocentním podílem ve své kategorii nejprodávanějším rumem.

„Rostoucí obliba Rumu Božkov, který se vyrábí již více než padesát let, je pro nás potvrzením, že se zvyšují obavy před falšovaným zbožím z tržišť a spotřebitelé vyhledávají jistotu zavedených značek,“ soudí generální ředitel Stocku Plzeň Martin Petrášek. Tradičně největší zájem o Rum Božkov je v předvánočním období, kdy se prodává více než půl milionu litrů této lihoviny měsíčně. Stock Plzeň navíc již loni uvedl na trh Key Rum, který obsahuje jemný destilát z cukrové třtiny dovážený přímo z karibské oblasti a plně tak odpovídá evropským normám.

Tradice tuzemského rumu sahá až do 19. století, kdy se v zemích Rakouska – Uherska rozšířila výroba rumu z domácích surovin za použití vhodných aromat připomínajících rumy z karibské oblasti. Obrázek plachetnice na etiketě, který tehdy měl exotické dálky evokovat, se zachoval dodnes. V současnosti je tuzemský rum kromě konzumace v čistém stavu neodmyslitelnou součástí čajů, grogů a vánočního cukroví.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!