Trh s podnikovými softwarovými aplikacemi (EAS – Enterprise Application Suites) ve střední Evropě (Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko) zaznamenal v loňském roce silný nárůst, když obrat za licence a údržbu dosáhl hodnoty 192,5 milionu dolarů. Trhu nadále dominovala společnost SAP se 41% podílem. Na druhém místě byla společnost Oracle, která získala 12 % EAS trhu ve střední Evropě, především díky silné přítomnosti v Polsku. Firmy IFS (4 %), QAD (4 %) a Navision (3 %) pak doplnily Top 5 dodavatelů v EAS oblasti. Ostatní dodavatelé, včetně domácích a zahraničních, se podělili o zbývajících 35 %. IDC očekává, že celková velikost trhu s podnikovým aplikačním softwarem dosáhne v regionu v roce 2001 hodnoty 219,15 milionu dolarů, což bude reprezentovat 13,8% nárůst.
Největším trhem s podnikovými softwarovými aplikacemi ve střední Evropě bylo v roce 2000 Polsko se 38 % všech výdajů v regionu. Polsko vloni rovněž představovalo nejdynamičtější trh s meziročním nárůstem 27 %. Česká republika reprezentovala druhý největší trh v oblasti EAS; jeho hodnota překročila 55 milionů dolarů. Třetím největším trhem bylo Maďarsko, jehož trh přesáhl obrat 30 milionů dolarů. Podíly Slovenska, Slovinska a Chorvatska pak činily 6 %, 6 % resp. 5 %.
Obrat v podoblasti rozšířených (extended) aplikačních funkcionalit, jako jsou například řízení vztahů se zákazníky (CRM) a automatizace dodavatelského řetězce (SCA) vykázal v regionu střední Evropy nejdynamičtější nárůst. Obrat trhu aplikací s rozšířenými funkcionalitami totiž vzrostl v roce 2000 o velmi zajímavých 170 %. „I když tyto aplikace čeká v současné době poněkud nižší nárůst, než se očekávalo, poptávka po nich bude silně stoupat příštích několik let,“ řekl Jyoti Lalchandani, manažer pro oblast softwaru a poradenství ve společnosti IDC CEMA. Jedinými dalšími funkčními oblastmi, které vykázaly zdravý růst v rámci EAS softwaru, byly v roce 2000 moduly materiálového hospodářství a distribuce.